8 tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu

Ve slunečním světle všechno vypadá líp, barvy jsou jasnější a lidé veselejší. Jeho přemíra nám však může také způsobit velmi nepříjemné komplikace od dehydratace, úpalu a úžehu až po spáleniny,pigmentové skvrny nebo dokonce rakovinu kůže. Jak se před sluníčkem co nejlépe ochránit a zároveň si ho dostatečně užít? A jaké rostlinné oleje jsou na léto ideálními společníky?

1) Začni se přiměřeně opalovat již během jara a začátku léta, aby pokožka neměla šok

Pokud se vydáme k moři bílí jako stěny, spálení hned první den je téměř jisté! Pokožka si na slunce musí zvykat postupně a je schopna vytvořit si více ochranného pigmentu melaninu, který je naší vlastní bariérou proti UV záření. Melanin se tvoří jen do určité míry, největší část je již dána geneticky. Množství melaninu určuje náš vrozený fototyp  tedy barvu vlasů, očí a kůže. Nejlépe je před sluncem přirozeně chráněná kůže tmavě hnědá, nejméně pak kůže světlá severského typu.

8 tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu
Začni se přiměřeně opalovat již během jara a začátku léta, aby pokožka neměla šok.

2) Již během jara a v průběhu celého léta zařaď do jídelníčku potraviny s obsahem karotenoidů

Provitaminy A neboli karotenoidy hojně obsahuje mrkev, meruňky, rajčata, jeřabiny, rakytník, petrželová nať, kopřiva, pampeliška, medvědí česnek a další byliny. Do svého tělového oleje přidej také trošku mrkvového nebo šípkového oleje, dodá krásnou zdravou barvičku a pomůže kůži k přirozené barvě opálení.

3) Nikdy se neopaluj mezi 11. a 15. hodinou

Stejné doporučení se nachází na všech opalovacích prostředcích, takže ani ty nejdražší nás neochrání stoprocentně. Navíc pláže jsou v ranních i večerních hodinách méně zaplněné, takže si můžeš užít opalování a koupání nejlépe. Přes poledne si dej po vzoru jižanů raději siestu. 🙂

4) Nepoužívej chemické UV filtry

Jejich maximální množství v opalovacích krémech je regulováno zákonem, protože jejich negativní účinky již byly prokázány. Proto výrobci používají mix různých druhů, které se vstřebávají do kůže. Proto použití chemických opalovacích prostředků nedoporučuji vůbec.

5) Používej rostlinné oleje a přírodní opalováky a maž se opakovaně

Maž se přírodními rostlinnými oleji nebo přírodními opalováky také před a po koupání, protože voda sice příjemně chladí, ale před spálením tě rozhodně neuchrání! Chlor a mořská sůl navíc pokožku dráždí a vysušují.

8 tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu
Nezapomeňte se po koupání znovu namazat.

Tip kamarádky Chorvatky: Na přirozeně hnědé opálení je nejvhodnější kvalitní panenský olivový olej (ideálně lokální). Tento tip mě nadchnul, ale platí pouze pro tmavší fototypy.

6) Používej vhodné oblečení a mechanické filtry

V přírodních opalovacích přípravcích se používají minerální filtry oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Ty fungují jako zrcátka a fyzická bariéra proti UV záření, stejně jako například dlouhé bílé šaty.

Partnerem článku je firma Yasminka

7) Po opalování je potřeba pokožku hydratovat a vyživit

I sebelépe ochráněná pokožka bude v létě vysušená. Proto doporučuji například hydrolát z levandule a poté kokosový olej. Ty pokožku krásně zklidní, desinfikují a ošetří. Na případné spáleniny je také skvělá aloe vera s kapkou éterického oleje heřmánku nebo „obyčejné“ levandule.

tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu
Po opalování použij aloe vera gel s kapkou ÉO heřmánku nebo levandule.

8) Dodržuj pitný režim

Pij dostatek vody, ale hlavně jez ovoce a zeleninu. Ty obsahují navíc cenné minerály a vitamíny, které ve velké míře ztrácíme potem, a vodu z nich organismus celkově lépe využije. Nos s sebou také oblíbený hydrolát a příležitostně osvěž pleť (jednoduše pomocí rozprašovače). 

8 tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu
Doplňujte vitamíny a minerály.

Rostlinné oleje, SPF aneb co používat na léto?

SPF, tedy sun protection factor, je hodnota určující míru ochrany před slunečním zářením a je to povinný údaj opalovacích krémů. Není však jednoznačně doložitelné, co dané číslo znamená a nemusí ani platit, že čím je číslo větší, tím je ochrana účinnější. Většina krémů navíc chrání kůži pouze před UVB zářením, nikoli před UVA.

Rostlinné oleje, byť tyto informace najdete na internetu, žádné takové označení nemají. Teoreticky je SPF u olejů měřitelné, ale dosahuje výše maximálně 2–5, což je pro opalování nedostačující. Tato hodnota je navíc vzhledem k přírodní povaze olejů nestálá. Přesto nám mohou rostlinné oleje v létě nabídnout mnohé benefity.

pozn. Rostlinné oleje obecně nemají rádi při skladování teplo a světlo a mohli by předčasně žluknout. 

  • jojobový olej – bývá považován na nejlepší „letní“ olej, má totiž ochranný účinek proti slunečnímu záření (má údajně SPF 5), jedná se ve skutečnosti o rostlinný vosk, takže krásně ulpívá na pleti, přesto nepůsobí mastně, dobře se vstřebává a je vhodný pro všechny typy pleti, je také skvělým sérem proti roztřepeným konečkům vlasů
  • olej z pšeničných klíčků – obsahuje vysoké množství vitaminu E a omega-3 kyselin, proto má skvělé regenerační schopnosti a také vyšší odolnost proti žluknutí, je skvělou prevencí proti tvorbě vrásek
  • kokosový olej – ochlazuje a desinfikuje, a tak je ideální péči po opalování, vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a udržuje v ní vlhkost, využijete jej také pro styling a výživu u suchých vlasů
  • šípkový olej – díky obsaženému betakarotenu pomáhá pokožce k přirozenému a rovnoměrnému opálení, preventivně působí proti pigmentovým skvrnám, používá se mimo jiné na léčbu akné, podobné vlastnosti má také olej mrkvový a rakytníkový. Používají se zejména před opalovací sezónou. (Pozn. redakce: mrkvový rostlinný olej je můj oblíbený opalovák. Polední slunce po zimě u nás nebo v létě u moře nepřepere, ovšem na ranní a podvečerní slunění je můj jediný společník. Lusílija)

Tip redakce: Mýtu ohledně SPF faktoru u malinového oleje jsme se věnovaly v tomto článku.

8 tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu

Mažte se! Přírodními rostlinnými oleji.Jistě jsou lidé, kteří v životě nepoužili opalovací krém a byli celé léto od rána do večera na zahradě (třeba moje babička 🙂), a jak se říká, „nic se jim nestalo“. Péče o pleť je však velmi individuální, a to, co nám fungovalo jeden rok, už nemusí fungovat druhý. Kromě fototypu záleží totiž na momentálním zdravotním stavu, počasí, naší stravě, imunitě a mnoha dalších faktorech. Nespoléhejme proto jenom na „ozkoušený“ kokosák či oliváč nebo na svůj přirozený pigment, ale rozhodně ne ani na chemické koktejly z drogerie. Přemýšlejme, co našemu tělu prospívá a přizpůsobme naši péči (i stravu) přírodním cyklům.

Tip: Mrkni také, jak na přírodní péči o pleť v horkých letních dnech!

Na závěr pro tebe mám letní tip na zdravou pleť a vlasy. Jím je překvapivě mořská voda a slunce! Nejen že dodávají dobrou náladu, pleť se díky nim navíc desinfikuje, prokrví, nabere potřebné minerály a díky pocení zbaví množství toxinů. Takto jednoduše je možné se zbavit akné i některých vyrážek a mastnoty vlasů. Přišla jsem na to během 17denního stanování u moře, kdy jsem se bála o svou problematickou pleť, když s sebou nebudu mít svou kosmetickou péči. Opak se stal pravdou! 

8 tipů, jak připravit pokožku na opalovací sezónu
Přemýšlejme, co našemu tělu prospívá a přizpůsobme péči (i stravu) přírodním cyklům.

 

Zdroje:

  • SYROVÝ, Vít. Tajemství kosmetiky. Praha: Vít Syrový, [2015]. ISBN 978-80-903137-7-4.
  • GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie: [jak si zachovat zdraví a cítit se dobře pomocí aromatických olejů]. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.
  • TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN isbn978-0-443-06241-4.

Foto: Pixabay.com

Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka.

Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100% přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.

Přečtěte si podobné články