5 tipů, jak zpracovat rybíz, jahody, rakytník a další domácí superpotraviny

Proč v zimě píšu o ovoci? Možná je právě teď ten správný okamžik sednout si v teple domova a popřemýšlet, co a kam na jaře na zahradě zasadit, případně kde si obstarat zdroje vitamínů na další rok. Anebo v druhém případě je ideální čas pustit se do zpracování všeho, co jsme si přes léto zavařili, zamrazili nebo nasušili.

Přečtěte si a inspirujte se…

  • Jaké cenné látky obsahují superpotraviny z našich zahrádek a s čím nám pomůžou?
  • 5 tipů na zpracování drobného ovoce (členská část)
  • 3 autorčiny TOP recepty (členská část)

Drobné ovoce a jeho účinky na naše zdraví

Pokud nemáte zahrádku, některé drobné ovoce můžete pěstovat i na balkoně v nádobách, ať už jde třeba o borůvky nebo převislé jahody. Děti vám za to budou nesmírně vděčné, protože není nic lepšího, než zobat jahůdky nebo maliny přímo na sluníčku z keříku.

Drobné bobulovité ovoce, ať už je červené, fialové nebo černé, patří k nejzdravějším jídlům, které můžeme najít na zahrádce nebo na procházce v lese. Nechci dnes ale psát jen o bobulích, zahrnula bych sem všechno drobné ovoce:  borůvky, jahody, rybíz, maliny, ostružiny, angrešt, třešně, višně, aronii, rakytník, muchovník… můžeme ho totiž směle zařadit mezi naše domácí superpotraviny.

Všechno toto drobné ovoce je velkým zdrojem antioxidantů, které pomáhají

  • odbourávat v těle volné radikály
  • snižují oxidační stres
  • mají silné protizánětlivé účinky
  • snižují riziko srdečních a cévních onemocnění
  • snižují krevní tlak
  • snižují hladinu cukru v krvi
  • posilují imunitu celého organismu

Další neméně důležité obsahové látky jsou:

  • vitamíny, hlavně vitamín C a vitamíny skupiny B
  • minerální látky jako fosfor, železo, hořčík, vápník a mnoho dalších
  • nezanedbatelné množství vlákniny
  • minimum kalorií

Když přijde jeho sezóna, měli bychom se snažit ho sníst co největší množství v čerstvém stavu. Všechno, co se nám urodí, ale většinou nesníme, proto se dneska mrkneme na různé druhy zpracování a uchování na zimu.

5 tipů, jak zpracovat drobné ovoce

1. Konzervovat

Můžeme z drobného ovoce dělat prakticky vše, co nás napadne: džemy, rosoly, šťávy, sirupy, likéry, zavařeniny, smoothie, sušené ovocné placky, pečené čaje, lehce se dá i zamrazit a uchovat na zimu. Prostě univerzální ovoce a univerzální zpracování. A hlavně: můžeme ho spolu libovolně kombinovat, barevně i chuťově.

Kompotem ze samotného červeného rybízu asi nikoho příliš neoslníme (zvláště děti ne), ale smícháme-li rybíz s malinami, třešněmi a doplníme třeba meruňkou, dostáváme se na úplně jiný level. Chutě se pěkně propojí, kyselost rybízu zmizí a zbaští ho i děti, které kyselý rybíz zrovna v oblibě nemají.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele programu Bylinky našich babiček 2.

Objednejte si Bylinky našich babiček 2

Přihlaste se

Iveta Klímová

"Od malička mám ráda přírodu a všechno kolem. A taky zvláštní touhu nebo posedlost všechno, co se urodí, nějak zpracovat a využít. Ať už z volné přírody nebo ze zahrady. Myslím, že to, co vlastnoručně sesbírám nebo vypěstuji a vložím do toho vlastní "kousek příběhu" je mnohem lepší, než to, co k nám putuje z druhého konce světa. Takže moje motto zní: pěstuj, sbírej, usuš, zavař, nalož, maceruj a užívej :-)"

Iveta působí v Moravském Berouně, zúčastnila se několika bylinářských kurzů, kurzu gemmoterapie a také studia aromaterapie na Institutu aromaterapie, které ji posunulo více voňavým směrem.

Přečtěte si podobné články