Když stojíme na Silvestra o půlnoci na kopečku v Beskydech a koukáme na pozdvižení kolem nás, je to vždy zvláštní pocit. Kolem ticho lesů, které obývají plaší rysi i medvědi ostře kontrastuje s kraválem kolem nás. Mysleme v tento čas alespoň na naše domácí miláčky, kteří nemají kam utéct a kde se schovat.
Ve spolupráci s Dokonalou láskou vám přinášíme 4 tipy pro pohodu vašich pejsků. A letos zapalme třeba jen staré dobré prskavky.
Projevy strachu a stresu u pejsků
Projevy strachu a stresu jsou u každého jedince různé a mají rozdílnou intenzitu. Pejsek se může třást, schovávat se pod nábytek, tisknout se na vás, kňučet, přecházet neklidně po místnosti, zrychleně dýchat, udělat doma nečekaně loužičku na koberec. Někteří pejsci se naopak během Silvestra vůbec nevyprazdňují a odmítají opustit teplo domova.
Vystrašeného pejska do ničeho nenuťte, snažte se mu být oporou a zajistěte jeho bezpečí. Venčete dostatečně včas. Ideálně si na silvestrovské ráno naplánujte delší vycházku mimo město. Doporučujeme venčit raději pouze na vodítku. Pejska, který se bojí ohňostrojů, bychom nikdy neměli nechávat běhen novoročního veselí o samotě, nebo ho dát na hlídání ke známým. Psa, který je celoročně venku, vezměte alespoň na tuto jedinou noc dovnitř.
Jak zmírnit stres s vůněmi a bylinami?
1) Třezalkový olej – pro všechny
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) obsahuje specifické účinné látky, které mají schopnost utišit nervy, mírnit deprese a chronické bolesti. Přináší vyrovnanost a napomáhá odplavovat úzkost a nervozitu, kterou často na své pejsky přenášíme v předvánočním období. Zároveň u psa nevyvolává pocit ospalosti.
Doporučení Dokonalé lásky: Třezalkový oleomacerát s hyperforinem doporučujeme začít vtírat již 14 dní před Silvestrem do třísel 1x denně. Třezalkový olej byste neměli používat déle jak 30 dní.
Olizování oleje je možné – ALE POZOR – u psů s trávicími potížemi nebo s nedostatečnou funkcí slinivky může orální příjem představovat velké zdravotní riziko. Nikdy olej nepodávejte vnitřně bez konzultace s veterinářem nebo aromaterapeutem. Třezalkový olej nikdy nepřidávejte do jídla.
Dávkování pro vtírání
Hmotnost psa | do 5 kg | 5 – 10 kg | 10-15 kg | 15 – 20 kg | 20 – 25 kg | 25 – 30 kg | 30 – 40 kg | nad 40 kg |
Množství | 1 ml | 2 ml | 1,5 ml | 2 ml | 2,5 ml | 3 ml | 3,5 ml | 4 ml |
Tip redakce: Malou hrstičku třezalkového macerátu nechávám slízat z dlaně naší fence, vždycky si ho s chutí dá. Sama si s ním totiž potírám tělo a Ája se tohoto našeho rituálu nemůže dočkat. Přidávání do jídla by ale přehlušilo vůni třezalky a zvíře by se tak samo nerozhodlo, zda bylinu potřebuje – vždy macerát nabízejte zvlášť. Na jiných psech nemám vyzkoušeno.
2) Éterické oleje pro rychlé zklidnění – pro pokročilejší
Sáhněte hlouběji do své aroma-lékárničky. Caroline Ingraham doporučuje:
- kadidlo éterický olej,
- růži OTTO nebo růžový hydrolát (pro zvířata jedině bez alkoholu!),
- kozlíkový éterický olej,
- fialkové květy absolue.
Tip redakce: Během konference Caroline Ingraham (zakladatelka zoofarmakognozie) několikrát zmiňovala svůj oblíbený růžový hydrolát, který používá jako první pomůcku, po které sahá na zklidnění zvířat. Další oleje nabízí až poté.
Zkusit můžete i oleje osvědčené pro děti, např:
- heřmánek římský éterický olej nebo hydrolát,
- levandule lékařská éterický olej.
Všechny éterické oleje pro zvířata nabízejte v perfektní kvalitě. Upozorňuji, že nemluvíme o syntetických náhražkách. Naopak pro zvířata doporučuji oleje s bio certifikací.
Jak aplikovat éterické oleje?
Éterické oleje pejskovi nechte nejprve v klidu očuchat. Nic mu nenuťte. Pes se často tváří, že ho éterický olej nezajímá, odvrátí hlavu a přitom zpracovává vůni. Vydržte. Pokud bude vůně pejskovi nepříjemná, odejde pryč, přestane s vámi komunikovat nebo to jinak poznáte. Postupujte citlivě a trpělivě.
Tip redakce: Osvědčilo se mi nejprve nabízet k čuchání víčko éterického oleje, např. pro malé pejsky s citlivými nosy a zároveň si ho chránit, aby ho pes neolízal (k olízání případně následně nabízím kapku z malíčku, když vůně pejska zaujme). Caroline Ingraham doporučuje aplikovat kapku nebo pár kapek vybraného éterického oleje na látkový kapesník (nebo kus čisté látky, nikoliv papírový kapesník) a ten nechat pejskovi k dispozici. Pejsek si tak sám může regulovat intenzitu inhalace. Nikdy vůně zvířatům nenuťte ani nestříkejte kolem nich, pokud víte, že je nemá rádo nebo nemá kam odejít.
Doporučení Dokonalé lásky: Jak pracovat s fialkou – violou
Zavolejte si pejska k sobě a nabídněte mu otevřenou lahvičku k očichání. Ideálně ve vzdálenosti cca 10 cm od čeníšku. Pokud pes od lahvičky odchází, znamená to, že danou látku nepotřebuje.
Jakékoliv ostatní chování je při inhalaci normální. Pejsek může občas odvracet hlavu, křenit se, zívat nebo kýchat, to vše je v pořádku. Bude-li chtít pes olizovat hrdlo lahvičky, nechte jej. Můžete si také otřít trošičku na prsty, jemně rozetřít a dát olízat. Pokud chce delší dobu relaxovat u otevřené lahvičky či víčka, umožněte mu to.
3) Směsi s éterickými oleji pro rychlé zklidnění – pro začátečníky
Pokud vám výše uvedený postup přijde moc složitý nebo nechcete nakupovat vícero lahviček, na trhu seženete přírodní přípravky ke zklidnění. Např. směs zastudena lisovaných olejů s rostlinnými silicemi Láska 50 Pro rychlé zklidnění. Navozuje příjemné uvolnění, odplavuje strach, nervozitu i stres a dopomáhá k celkové psychické pohodě. Přiznávám ale, že jsem směs osobně nezkoušela, Ája je proti výstřelům a petardám mimořádně odolná, přeci jen je to lovecký pes.
Jak používat směsi éterických olejů?
Do ruky si nakapejte cca 10 kapek a rozetřete je po obou dlaních. Nastavte spojené dlaně psovi jako byste mu chtěli dát napít a vyčkejte na jeho reakci. Při prvním použití směs prozkoumejte společně s vaším pejskem. Dejte mu čas, ať se seznámí se svým novým pomocníkem pro dosažení psychické pohody. Z nastavených dlaní nechte pejska inhalovat po dobu 5 až 20 vteřin. Pokud to pejsek preferuje, může inhalovat přímo z lahvičky.
Poté jemně vetřete přípravek do kůže a srsti po stranách krku (v oblasti obojku) a pokračujte až pod uši. Přípravek je možné též aplikovat na šátek, který poté pejskovi uvážete kolem krku.
Aplikace je možná několikrát denně, v krizových situacích až 6x denně. O silvestrovské noci doporučujeme aplikovat přípravek každé 2 hodiny.
Pokud Vám pejsek přípravek z dlaní slízal, pak si naneste do dlaní znovu malé množství (max. 10 kapek) a aplikujte do srsti. Pozor, při aplikaci několikrát denně nechte psa přípravek konzumovat maximálně 3x.
Zavřenou lahvičku nechte v dosahu zvířete. Dáte mu tak možnost řídit si aplikaci sám. Buďte pozorní, jakmile pejsek začne vyhledávat lahvičku, opět přípravek aplikujte. Pozor, nepřekračujte denní dávku.
Upozornění
Přípravky Dokonalé Lásky nesmí vnitřně užívat březí a kojící feny a psi s vážným onemocněním srdce, ledvin a jater. V případě snížené funkce slinivky a při akutním nebo chronickém zánětu slinivky přípravky pouze vtírejte, ale pes je nesmí užívat vnitřně. Pokud si nejste jistí užíváním, pak využijte naší odborné poradny nebo volejte na Linka bezpečí Dokonalé Lásky.
4) Bezpečné místo – pro všechny
Pro vystrašeného pejska je velmi důležité vytvořit mu bezpečné místo, kde se bude cítit dobře. Umožněte zvířeti vybrat si, buďte mu oporou a pro jeden den v roce zavřete oči nad tím, že své útočiště našel ve sprchovém koutě nebo že se rozhodl přežít tento večer ve vaší posteli pod peřinou.
Bezpečným místem může být i přepravka nebo klec či stůl s dekou. Tolerujte svého čtyřnohého přítele a respektujte jeho nezájem jít se ven vyvenčit nebo nezájem o krmení.
Při tvoření bezpečného místa se nebojte být kreativní, stejně jako v případě Brity. Její majitelé jí vytvořili bez větších nákladů tuto parádní boudičku, díky které se fenečka doma cítí mnohem bezpečněji.
Tip redakce: My používáme doma dětský zelený stan z Ikea, ve kterém má Ája pelíšek a svoje chráněné místečko. Můžeme s ním snadno manipulovat a stojí pár korun. Doporučila mi ho naše redakorka Anička, která ho má pro svou dceru 🙂
Autorka článku: Michaela Lusílija Makulová, Dokonalá láska. Foto: Pixabay, Dokonalá láska.
Připraveno, upraveno a publikováno ve spolupráci s Dokonalou láskou.
Zdroje:
- http://www.dokonalalaska.cz/e-shop/jak-zklidnit-psa-na-silvestra, 28.12.2018
- INGRAHAM, Caroline. Help Your Dog Heal Itself: A-Z guide to using essential oils and herbs for hidden and common problems through the aromatic language of dogs. 2nd Revised edition edition. Leighterton: Ingraham Trading, 2017. ISBN 0952482746.