Symbolem podzimu a nadcházející zimy jsou pro mě teplé nápoje, vydatné polévky, světlo svíček, blues a odpočinek pod dekou. Stahuji se více k domovu a soustředím se na úklid v hlavě i domácnosti, přípravu na Vánoce i nový rok. Skvělou podporou je mi uzemňující pačule. Tu si ráda nakapu do elektrického difuzéru k večernímu rozjímání i práci, samostatně či v kombinaci s pomerančem.
V tomto článku vám představím další skvělé voňavé kombinace pro chladnou část roku. celkem budou čtyři a vy si je můžete připravit do olejového nebo tuhého parfémku nebo nakapat do vašeho difuzéru.
Použití aromaterapie na doma i do “terénu”
Prvním skvělým způsobem pro aplikaci aromaterapeutické kompozice je rozprostření vůně do prostoru. Aromaterapeutickou směs můžeme nakapat na keramickou podložku, kterou vystavíme na topení či použít skleničku s olejem a známými ratanovými tyčinkami, které koupíme v parfumerii. Rychlejší a účinnější způsob, je však použití elektrického difuzéru. Ten rozptýlí vůni spolu s vodní parou do prostoru, a tak se rychleji dostane k vašemu nosu. Tento způsob však není nijak agresivní, a tak se můžete pohybovat po celém bytě a inhalovat aroma z prostoru. Po určitém čase se difuzér sám vypne, takže můžete jít v klidu spát. Tento způsob mám osobně nejradši především na podzim, kdy si temný večer (nebo odpoledne) zpestřím povzbuzující kompozicí.
Pokud chci používat svou směs během dne, vyrobím si olejový nebo tuhý parfém do kabelky, který můžu v případě potřeby kdykoliv aplikovat na pokožku nebo si přičichnout.
Základní recept na tuhý parfém
- 4 g jojobového oleje
- 3 g včelího nebo kandelilového (rostlinného) vosku
- cca 10 kapek esenciálních olejů
- tubička nebo kelímek
Ingredience rozpustíme ve vodní lázni, přikapame esenciální oleje, pečlivě promícháme například skleněnou tyčinkou nebo třeba špejlí a nalijeme do připravené nádobky. Ideální je tubička na balzám na rty, protože tak můžeme parfémek postupně vysouvat. Mažu si jej na pulzní body nebo podle potřeby jen přičichnu.
Základní recept na olejový parfém
Ještě jednodušší na výrobu je parfém olejový:
- 10 ml jojobového oleje
- cca 10 kapek esenciálních olejů
- skleněný roll-on 10 ml
Do roll-onu s jojobovým olejem jednoduše nakapu 10 kapek příslušných esencí, protřepu a můžu se mazat 🙂 Je to za mě lepší varianta než alkoholový parfém ve spreji. Alkohol se rychle vypařuje spolu s esencí, dráždí pokožku a sprejování navíc může obtěžovat okolí. Olejový parfém je daleko intimnější, dobře se roztírá a díky svému složení také relativně dobře vůni udrží. Jojobový olej je svou chemickou podstatou totiž tekutý vosk.
1) Recept: Podzimní povzbuzení
Symbolem podzimu je pro mě tajuplná pačuli. Uzemňuje a zahřívá, což je po hektickém a hravém létě ideální podpora pro přechod do temnější části roku. Dodává mi také velký pocit sebejistoty a ulevuje od psychické a fyzické únavy. Je proto ideální, pokud přijdete z práce a potřebujete se povzbudit k dalšímu výkonu. Pro dobrou náladu a přechod ze zaměstnání k dalším aktivitám také skvěle poslouží pomeranč. Sladká benzoe tiší bolesti a přílišné přemýšlení a navrací nás k našemu středu. Připravila jsem parfém pro celodenní podporu, dodání optimismu a zahřátí.
Směs pro dodání optimismu
- 4 kapky pačuli
- 3 kapky pomeranče sladkého
- 3 kapky benzoe v alkoholu
Množství odpovídá 10 ml tuhého či olejového parfému. Do difuzéru dávkujte zhruba polovinu.
Partnerem článku je firma Yasminka
Tip redakce: Ingredience pro tyto parfémky seženete ZDE
2) Recept: Sladké mámení
Pro extra pohlazení na duši a boj s podzimní depresí je skvělá tato slaďoučká kombinace. Směs mandarinky a ylang-ylang mě uchvátila již dávno a ráda ji používám i během roku. K chladnějšímu období ještě přidávám exotickou vanilku. Lze použít také vanilku v jojobovém oleji, který má i tak velmi výrazné aroma. Další možností je vanilkový macerát, například ve slunečnicovém oleji nebo domácí alkoholový macerát z vanilkového lusku (pro alkoholový parfém). Dávkování pak uzpůsobte dle výraznosti vanilky.
Směs pro radost
- 4 kapky mandarinky
- 2 kapky ylang-ylangu
- 4 kapky vanilky v jojobovém oleji
Mandarinka přináší do života radost a pomáhá proti melancholii. Ráda ji používám i před spaním proti stresu a pro klidný spánek. Ylang-ylang je čarodějná exotická rostlina, která navozuje pocit bezpečí, je afrodiziakální, antidepresivní a celkově uvolňující. Je velmi silná a mohla by vás z ní i bolet hlava, proto to s dávkováním nepřehánějme. Vanilka je silně antidepresivní, sladkou a smyslnou vůní. Tuto kombinaci bych volila spíše na večer nebo k poklidných aktivitám.
3) Recept: Klid v duši
Podzim a zima je pro mě též ve znamení rozjímání. Je to období, kdy mám obzvláště ráda vykuřování pryskyřicemi a čištění domova fyzicky i na úrovni energií. Pro relaxaci a meditaci jsem připravila následující směs.
Směs pro rozjímání
- 5 kapek kadidla
- 2 kapky jalovce
- 3 kapky cedru
Směs je skvělá pro odpočinek, ale i při cvičení jinové jógy. Kadidlo je vysoce meditativní a zklidňující esence, silně prohlubuje dech. Skvěle se mi osvědčilo v nemocnici proti stresu z operace, k desinfekci prostoru a zklidnění před spaním. Jalovec je velmi silná a tradiční pohanská bylina, používaná při nejrůznějších rituálech i při léčení chorob především jako vykuřovadlo. Éterický olej se získává z jalovčinek nebo větviček, často tyto rostliny rostou ve vysoké nadmořské výšce. Očišťuje od negativních myšlenek, rozproudí stagnující energii a pomáhá při otocích, zánětech a ledvinových kamenech. Cedr přináší velkou stabilitu a uzemnění. Je to silný královský strom, s kterým jen tak něco nepohne. Posiluje vůli a odolnost proti vnějšímu tlaku. Tato směs je také vhodná i pro vykuřování k podzimní očistě příbytku.
Doporučuji také k přečtení článek: Předsváteční očista domu s vykuřovadly
4) Recept: Nový začátek
S příchodem nového roku vždy cítím, že se uzavírá starý cyklus a blíží se nové netušené možnosti. Je vhodné proto dokončit staré úkoly, zklidnit se a připravit pomalu na nové výzvy, které nám nový rok může nabídnout. Pokud Vás ještě k tomu čeká například změna zaměstnání, stěhování či jakýkoliv nový start, je vhodné se trochu posilnit.
- 5 kapek cypřiše
- 3 kapky eukalyptu globulu
- 2 kapky pepře černého
Cypřiš je symbolem nových cest, a také podpory při odcházení toho starého. Pomáhá nám se smířením a s nakopnutím do nové akce a s přijetím změn. Eukalypt nejen, že pomáhá našemu správnému dýchání, podporuje také proudění nové energie a pro mě znamená “nový čerstvý vítr do plachet”. Pepř silně prokrvuje, zahřívá a podporuje nás do akce. Posiluje vůli a odvahu.
Pokud bych měla doporučit jednu jedinou esenci pro podzimní a zimní období, byla by to určitě již zmíněná pačuli. Podrobně si o ní můžete přečíst v článku: Chybí vám občas pod nohama pevná půda? Čichněte si pačuli. Jestli vás však nezaujala, sáhněte po oblíbeném pomeranči.
Autorka článku: Katka Tšponová. Foto: Pixabay.com, Miroslava Trusková, Kateřina Polívková.
Vznik tohoto článku podpořila firma Yasminka, děkujeme.
Firma YASMINA CZECH s.r.o. a internetový obchod www.yasminka.cz byl vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům kvalitní masážní, esenciální oleje, přírodní mýdla, tělové peelingy, pleťové krémy a přípravky s bylinkami, které nejsou běžně k dostání v České republice. Laboratoř, kde jsou všechny tyto výrobky tvořeny, patří mezi nejlepší výrobce přírodní kosmetiky v celé severní Africe. Naše firma je přímým dovozcem té nejlepší přírodní kosmetiky nejen ze severní Afriky, ale i z dálného východu, zemí Středozemí aj. Máme exkluzivní zastoupení pro ČR a SR. Kosmetika Yasminka je vyrobena ze 100 % přírodních surovin a je vyrobena na základě tisíciletých tradičních receptur.