Seriál majoránka – 4. část
Někdy o tom ani nevíte, jen pozorujete, že se vaše tělo chová jinak – stále se potíte a kůže vás svědí, častěji chodíte na záchod a vaše moč pění. Jste více unavení až ospalí a i žízniví. Také váš apetit se změnil. Zařazujete do jídelníčku více sladkých jídel, ale vůbec nepřibíráte na váze. Naopak. Něco tu nesedí. A najednou je vám diagnostikována cukrovka.
Důležitá prosba na úvod
V tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o jeden příběh ze života. Neměli byste to však chápat tak, že by majoránka měla nahradit návštěvu u lékaře. Jsem si vědoma toho, že jedna vlaštovka jaro nedělá, a taky, že každé tělo je individuální. Žádná nemoc – už vůbec ne cukrovka – se nesmí podcenit!
Jsou cukrovkou ohroženi jen lidé s rizikovými faktory?
Stejnými symptomy, jaké jsem popsala v úvodu článku, se znepokojoval můj kolega z práce, vášnivý sportovec. Rozhodně není obézní, což bývá jedním z rizikových faktorů cukrovky, a ani v rodině tuto nemoc nezaznamenal. Přesto už tušil, kterou nemoc by mohly jeho příznaky zvěstovat. Byl čím dál víc nervózní, čímž se jeho stav jenom zhoršoval. Protože se k lékaři mohl dostavit až za určitou dobu, stal se mým (dobrovolným) pokusným králíkem.
I tady může pomoci majoránka
Zamyslela jsem se, co je to vlastně cukrovka? A který orgán je potřeba posilovat? Věděla jsem, že majoránka má teplou – skoro až horkou – energii. To je přesně to, co potřebuje slezina. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou slezina se slinivkou vnímány jako jeden orgán. Majoránka také uklidňuje. To zase potřeboval můj kolega. Její vysoušecí a rozpouštějící vlastnosti se zase hodí k eliminaci vyšší hladiny cukru v krvi.
Navrhla jsem mu, aby si pár kapek éterického oleje majoránky Origanum majorana zředil v rostlinném oleji a vetřel ho do kůže v oblasti slinivky a sleziny. Jeho zpětná vazba už na druhý den byla, že se mu ulevilo, že se cítí klidnější.
Může majoránka nahradit inzulín?
Po návštěvě lékaře mu byla diagnostikována cukrovka typ 2. Dokonce si musel píchat inzulín. Od lékaře vyfasoval selfmonitor na měření glykémie a jestliže hladina cukru přesáhla určitou hodnotu, měl si dát dávku inzulínu. Toto řešení ho však neuspokojovalo. Zahájil tedy pravidelné automasáže majoránkovým olejem a přitom si prováděl kontrolu hladiny cukru z kapky krve.
Naměřená hladina cukru v krvi byla během doby a po provádění masáží vždy podstatně nižší než v době měření bez masáží. To ho povzbudilo v masážích pokračovat. Po několika týdnech se stalo něco, co jsme ani jeden nečekali. Nemusel si inzulín píchat vůbec a přešel na perorální antidiabetika.
Majoránka nevyléčí, ale pomůže
Zdůraznit však musím, že kolega je sportovec, tedy má pravidelný pohyb. Také se více zaměřil na svou stravu a hlídal si příjem cukru. Majoránkový olej mu jistě ulevil od psychické zátěže, která – a dle mého názoru v jeho případě hlavně – může nemoc diabetes vyvolat.
Kolegu jsem neviděla téměř rok. Nedávno jsem ho kontaktovala, zajímalo mě, jak je na tom po zdravotní stránce. Opět si píchá inzulín, ovšem majoránku už dlouho nepoužívá. Majoránka tedy nedokáže vyléčit tuto nemoc, ale může Vám odlehčit od jejích symptomů a tím zvyšuje kvalitu života.
Důležité je i správné dávkování majoránky
Stejný návrh jsem uplatnila ještě u dalších dvou lidí, výsledek byl vždy v jejich prospěch. Zkusit to můžete vždycky. Majoránka v rozumném množství vám určitě neublíží. Důležité je dlouhodobé užívání na nějaký čas přerušit, aby tělo dostalo nový impuls. Po třech týdnech si dejte alespoň jeden týden pauzu a nepřehánějte to ani přes den. Jde přece jenom o antidepresivum, které by ve vyšších dávkách mohlo vyvolat pravý opak. Zcela vyvarovat by se majoránky měly těhotné ženy. A jak jsem již uvedla, kontrola u lékaře je žádoucí v každém případě.
Více informací o majoránce i dalších bylinách se dozvíte v Bylinkách našich babiček
Další díly seriálu:
- 1. část seriálu – Máš chuť majoránky, lásko má
- 2. část seriálu – Zažeňte podzimní rýmu majoránkovou mastí!
- 3. část seriálu – Na bolest zad použijte majoránkový olej či obklad
- 5. část seriálu – Majoránka pomůže ženám nejen při bolestivé menstruaci
Autorkou článku je Veronika Němcová, odborná aromaterapeutka/kräuterpraktikerin, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Foto: International Diabetes Federation.