Věděli jste, že Ježíš Kristus přijal před svou smrtí aromaterapeutickou péči? A že olej, který k tomu Lazarova sestra Marie tenkrát použila, se ke stejným účelům používá i dnes? Více se o tomto oleji dozvíte v našem článku.
Velikonoce jsou oslavou příchodu jara. Jsou to ale také nejdůležitější křesťanské svátky symbolizující podstatu tohoto náboženství: opuštění starého, smíření a odpuštění, naděje v nový život. Stejnými archetypy by se dal vyjádřit éterický olej, kterým byl Kristus pomazán v Betanii krátce před tím, než přišel do Jeruzaléma, kde byl umučen.
Extra vysoká cena za velikonočního beránka
Byl to pravý nard, který lila Marie na Ježíšovu hlavu a potírala jím také jeho nohy, jež osušila do svých vlasů. Nejen svým konáním, ale hlavně použitím celé nádobky vzácného vonného oleje projevila svému pánovi nejvyšší úctu a smír. Není divu, že se tenkrát apoštolové rozhořčili a řekli: „K čemu to plýtvání?“ Jedna libra – tedy objem, který Marie použila – měla v dané době hodnotu tři sta denárů. To odpovídalo zhruba ročnímu výdělku. V porovnání s dnešní cenou nesrovnatelné. Ale i přesto, že se jeho hodnota na maloobchodním trhu pohybuje “jen” od 200 až 600 Kč za 5 ml, patří stále mezi ty dražší a vzácné éterické oleje.
To je nard: Nadrostachys jatamansi
Vytrvalá bylinka z rodu Valerianaceae (kozlíkovitých) je botanickým unikátem, neboť z jednoho kořene vyrůstají dva oddenky – jeden vegetativní, druhý kvetoucí. Rostlina dorůstá až do výšky jednoho metru na strmých kopcích himalájských hor, vyskytuje se až do 5500 m nad mořem. Na stále více místech je rostlina chráněna, což způsobuje častý výpadek dodávky oleje na trh. Sbírá se její oddenek pokrytý chomáči světlehnědých kořínků poskytující éterický olej. Současně se dováží jak z původní Indie, tak z Číny, Japonska i Nepálu, kde je snaha o jeho kultivaci.
Éterický olej se získává destilací. Světlá, dočervena zbarvená, poměrně viskózní tekutina se dříve uchovávala pevně uzavřena v alabastrových nádobkách. Zachovala se tak kvalita oleje a zabraňovalo se úniku jeho aroma. Když Marie mazala Ježíše pravým neředěným nardem, dům se naplnil jeho vůní. Kdo zná dřevito-zemité, lehce rašelinové aroma nardu, dokáže si asi představit, jaká to musela být síla. Stačí dvě-tři kapky pravého nardu do 20 ml nosného oleje a máte problém ho přebít jiným olejem. Obsahuje totiž vysoký podíl seskviterpenů (až přes 90%!). Seskviterpeny se v olejích vyskytují pomálu, patří v aromaterapii mezi ty největší a nejtěžší molekuly. Vůně nardu se proto otvírá pomalu a trvá dlouze.
Tip redakce: Koukněte také na článek věnovaný kozlíku lékařskému
K čemu je nard vlastně dobrý?
Jakoby to Marie tušila, připravila Ježíšovo tělo k jeho pohřbu. Nard je skutečně používán pro „lidi na odchodu“. Je častým pomocníkem v hospicích, aby ulehčil opustit tento svět a zároveň dal naději na nový začátek. Z vlastní praxe se starými lidmi mohu potvrdit, že vůně nardu je pro ně opravdu lahodivá. Doporučuji použít v kombinaci s růží, která dodává jistotu. Éterický olej nardu zmírňuje strach, vzájemně se tak vhodně podporují.
Nard stejně jako kozlík lékařský zklidňuje a podporuje mentální bdělost. Je významným sedativem v ajurvédské medicíně, neboť tiší a posiluje nervové tkáně. Pomáhá najít vnitřní harmonii v emoční, spirituální a fyzické rovině. Má harmonizující, relaxační a vyrovnávací účinky na všechny orgány včetně kůže. Již před dvěma tisíci lety napsal řecký lékař Discorides, že ho lze využít i při nevolnosti, patologických stavech jater, ledvinových potížích či přerostlých očních víčkách. Navíc je i antitoxický, takže je výborným doprovodným olejem pro jarní očistu těla.
Výhodná investice!
V dobách Ježíše Krista patřil vonný olej z nardu pravého k těm nejvzácnějším a nejdražším vůbec. Jeho cena byla pravděpodobně tak vysoká proto, že se dovážel ze vzdálené Indie. Nezaplatitelné byly jeho schopnosti. Protizánětlivé, antibakteriální i antimykotické vlastnosti z něho činily nenahraditelný medikament své doby. Dobře uchován si ponechal své aroma i několik let a činil tak vysoce hodnotné jmění. Používali ho převážně králové a kněží v chrámech. Jeho uklidňující a tišící vůně byla totiž vhodným doplňkem k bohoslužbám a rituálům.
Pokud se i vy rozhodnete investovat do tohoto oleje, uchovejte ho dobře uzavřený ve vhodné nádobce chránící před světlem. Můžete ho pak použít pro vlastní účely při posledních dnech svého života – olej to rozhodně vydrží. Jsem cynická? Ale vůbec ne! Vždyť smrt je součást našeho života a naděje na vzkříšení a obnovu je důvodem oslav svátků velikonočních.
Veselé Velikonoce!
Zdroje:
- Edwards Victoria: Zázrak přírody, in Listy Aromaterapie-Souborné vydání 1999-2003, str. 116, Asociace českých aromaterapeutů, (Praha 2004)
- 14. TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals.
- V článku byly použity úryvky z těchto biblických veršů: Mr 14:3-9, Jan 12:3-8, Mt 20:2
Autorkou článku je Veronika Němcová, kontakt: vondrus(zavináč)gmail.com. Foto: Pixabay.