Stres, únava? Zavolejte na pomoc adaptogeny, bojovníky ze světa rostlin

Bazalka posvátná, kustovnice čínská, lékořice lysá, lesklokorka lesklá, maca horská, witánie snodárná. Jména jak z pohádek. A je to tak, těchto pár přírodních prostředků má skoro magické účinky. Jakoby samy věděly, co člověku prospěje. Jejich rozumné užívání může pomoci překonat úskalí moderního života jako stres, únavu, vyhořelost, nedostatek radosti ze života i sexu. Příroda nabízí výběr mnohem větší. Já jsem zvolila ty, která znám osobně. Používám je a máme s nimi dobré zkušenosti. Já i moji klienti.

Co vlastně adaptogeny jsou?

Rozhodně nejsou objevem posledních let. Lidstvo o jejich účincích ví dlouho a záměrně je konzumuje. V minulosti se jim říkalo omlazující byliny, tonika, látky podporující čchi, rostlinné rasajány či regenerační prostředky. Znali je staří Číňané, ajurvédští léčitelé, peruánští indiáni…

Já je vidím jako inteligentní zástupce rostlinné říše se schopností adaptace na lidský organismus a darem léčit přesně tam, kde je potřeba.

Zjednodušeně, jeden druh rostlinného adaptogenu může mít stimulační či zklidňující účinky, umí podpořit imunitu i zvýšit výkonnost. Ale nedělá všechno najednou. Působí jinak než třeba kofein. Jehož nakopnutí je nekompromisní, ať nám dělá dobře nebo ne.

Asi nejznámějším zástupce z rodiny adaptogenů je ženšen. Ano, ten z úvodní fotografie. Jenže povídání o něm by vydalo na celý samostatný článek, tak se nezlobte, že ho tady vynechávám.

Kustovnice čínská známá též jako goji, skvělá pro náš zrak

Zdravá rovnováha imunitní a hormonální

S vědeckým zkoumáním účinků známých adaptogenů začali ve 40. letech 20. století ruští odborníci. A došli k tomu, že zvyšují odolnost těla a schopnost adaptovat se na různé vnitřní i vnější stresové faktory. Poznatky současných lékařských i fytoterapeutických studií říkají, že adaptogeny regulují osu hypotalamus – hypofýza a nastolují poškozenou regulaci imunitního systému a neuroendokrinní soustavy.

Všechny výzkumy dochází k tomu, že komplex látek obsažených v rostlinných adaptogenech působí antioxidačně a určitým způsobem pracuje s rovnováhou v imunitním a hormonálním systému. Tím dokáže uvést tělo do stavu, kdy lépe zvládá nástrahy okolí.

Útok nepřátel? Je dobré být připraven

Posílená imunita vyhrává boj s vnějšími patogeny v podobě bakterií, virů apod. A „vyspravený“ hormonální systém si zas úspěšněji poradí se stresem i únavou. To je velmi zjednodušené osvětlení. Imunita a hormony spolu v těle úzce souvisí a ovlivňují se.

Ale POZOR! Naše tělo je moudré, příznaky jako zvýšená teplota či únava jsou jeho přirozeným projevem. Rychle a zbrkle se jich zbavovat není nejlepší, můžeme tím náš organismus uvést ve zmatek. Adaptogeny jsou účinné a vhodné pro prevenci a posílení, a to nejen před chřipkovou epidemií nebo zkouškovým obdobím.

Asi nejznámější podoba lékořice, bohužel plná cukru

Vybrané adaptogeny na vybrané neduhy

Na nervy? Bazalka posvátná (Ocimum sanctum)

Udržuje normální hladinu kortizolu a cukru v krvi.

Indické léčitelství ji řadí mezi rasajány, byliny zajišťující člověku dokonalé zdraví a dlouhý život. Již tři tisíce let je považována za jednu z nejúčinnějších rostlin Indie. Tradičně se nálev z bazalky posvátné užívá na zahlenění průdušek a kašel, při žaludeční nevolnosti, žlučníkových potížích.

Ohledně účinnosti bazalky posvátné bylo provedeno mnoho studií se zvířecími i lidskými subjekty. Jedná se o všestranný adaptogen s antioxidačními a antistresovými účinky, ale chrání i před následky ionizačního záření. Výrazně zmírňuje symptomy alergií.

Bazalka posvátná neboli tulsi, bylina lásky a čistoty

Na oči? Kustovnice čínská (Lycium chinensis)

Antioxidant, tonikum imunitního systému, posiluje játra, ledviny a oči.

V čínské medicíně se užívá tisíce let, lístky do polévek, plody pro posílení, kůra kořene ke snížení horečky a proti artritidě.

Plod kustovnice je bohatý na karotenoidy a flavonoidy, slouží tudíž ke stabilizaci krevních vlásečnic v očích, ale i celého systému žil a tepen. Zmírňuje suchost plic. Chrání a regeneruje jaterní buňky. Posiluje plodnost a sexuální vitalitu.

Na žaludek? Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Hojí žaludek a střeva, normalizuje imunitní systém.

Čína i Střední Východ zná lékořici jako lék velmi dlouho a byla zde považována za velmi důležitou a hojně se používala. Pomáhala např. na suchý kašel, pálení v žaludku, vředy i tuberkulózu.

Dnes ji TČM předepisuje k doplnění čchi žaludku a sleziny. Zastavuje průjem, zmírňuje únavu, nechutenství. Pomáhá odstranit kašel a sípání, sucho v ústech. Eliminuje toxiny, zbavuje horkosti. Zabraňuje poškození jater léky či viry, ulehčuje od návalů a pocení v menopauze.

Často se aplikuje ke zmírnění symptomů otravy pesticidy, herbicidy, arzenem, olovem a farmaceutiky.

Úspěšná je i v redukci imunitních reakcí u onemocnění autoimunitních (revmatoidní artritida, alergie, astma). V oblasti zažívací soustavy působí dobře při zánětlivých onemocněních žaludku a střev, taktéž při tzv. syndromu propustného střeva.

Lékořice známá jako sladké dřívko, takhle je opravdu léčivá

Na imunitu? Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

Posiluje imunitní systém, zklidňuje ducha šen (mysl, vědomí).

Duch šen je v TČM chápán jako osobní mysl a vědomí, míra emocionální harmonie. Jeho nevyrovnanost způsobuje úzkosti, nespavost, zlé sny, náladovost. Zde lesklokorka pomáhá, nejlépe v kombinaci s dalšími rostlinami. Je vhodná pro lidi s prázdnotou čchi a nedostatečností krve.

Lesklokorka je častým předmětem studií, hlavně asi pro své neuvěřitelně komplexní a účinné působení na stimulaci imunitního systému. Dále zlepšuje stav kardiovaskulárních funkcí a snižuje hladinu cholesterolu (toho špatného samozřejmě). Je silně protizánětlivá, prospívá lidem s astmatem a chrání játra.

Lesklokorka je opravdu lesklá houba

Na menopauzu? Maca horská (Lepidium Meyenii Walp)

Harmonizuje hormonální systém, dodává energii.

Už před více než dvěma tisíci lety byla základní součástí jídelníčku původních obyvatel starého Peru. Navozuje rovnováhu hormonálního systému, pomáhá proti chronické únavě a špatné náladě, zlepšuje paměť, zvyšuje okysličení krve. Výrazně pomáhá ženám v období menopauzy, úspěšně se užívá ke zmírnění menstruačních obtíží. Vědecké výzkumy potvrdily pozitivní vliv na plodnost, přirozenou podporu sexuálních funkcí a afrodisiakální účinky, proto je často nazývána „peruánskou viagrou nebo ženšenem“.

Na spaní? Vitánie snodárná (Withania somnifera)

Zklidňuje, prohlubuje spánek, ulevuje při svalových bolestech.

V ajurvédě je považována za rasajánu, užívá se k prodloužení života, stimulaci mysli, posílení vitality a sexuální zdatnosti. Má osvěžující a regenerační vlastnosti.

Witánie neboli ašwaganda utišuje a zklidňuje, posiluje funkce endokrinních žláz, obnovuje regulaci štítné žlázy, varlat a nadledvin. Léčí úzkostné stavy, únavu, stresem způsobenou nespavost a nervové vyčerpání.

Je bohatá na železo a je možné ji využít při chudokrevnosti z jeho nedostatku (používá se v nápoji s mlékem a melasou). Zmírňuje symptomy menopauzy.

UPOZORNĚNÍ

Pokud se rozhodnete některý ze zmiňovaných adaptogenů užívat:

  • Zjistěte si dostatek informací z důvěryhodných zdrojů.
  • Lékořice například není vhodná pro lidi s vysokým tlakem a nemá se užívat ve velkých dávkách.
  • Bazalka posvátná se nedoporučuje těhotným a kojícím.
  • Witánii neužívejte v případě hypertyreózy.
  • Dobré je poradit se s odborníkem, event. ošetřujícím lékařem, pokud např. berete léky.

Tip redakce: O použití aromaterapie nejen při stresu se dozvíte v e-booku zdarma Aromaterapie a Emoce

Zdroje a použitá literatura:

  • WINSTON, David a Steven MAIMES. Adaptogeny: byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu. Praha: Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-496-4.
  • FRAWLEY, David a Vasant LAD. Rostliny v ájurvédě: ájurvédský průvodce léčením bylinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-623-x.
  • BENDOVÁ, Ludmila. Čínská dietetika v moderním světě: příručka pro praktiky tradiční čínské medicíny. Praha: Tradiční čínská medicína, 2012. ISBN 978-80-904804-1-4.

Autorkou článku je Kateřina Polívková, foto: Pixabay. Partner článku: Asociace českých aromaterapeutů.

logo-aca-kulate

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: