Druhý ze série překladů článků Roberta Tisseranda, publikovaných na stránkách the Tisserand Institute v angličtině. Překládá pro vás Hana Viola Bělíková.
Je možné, aby máta peprná snižovala produkci mateřského mléka? Doposud jsem na tuto otázku neměl odpověď ani já, ani vědecké poznatky. Nedokázal jsem si ani vysvětlit, proč by éterický olej máty peprné měl takový účinek mít, i když jsem byl samozřejmě otevřený novým poznatkům. (výsledky průzkumu)
Existují studie, v rámci kterých používaly kojící ženy olej máty peprné, jenže v žádné z nich se nesledovala produkce mléka. Ve dvou klinických studiích z Univerzity lékařských věd v Tabrizu (Tabriz University of Medical Sciences) byl gel s 0,2 % éterického oleje máty peprné použitý pro hojení popraskané kůže bradavek. Do studií bylo zapojeno celkem 114 žen a výsledky byly velmi slibné (Melli a kol. 2007, Shanazi a kol. 2015). Nicméně ani jedna ze studií se o produkci mateřského mléka nezmiňuje. V rámci další studie užívalo po tři po sobě jdoucí dny 18 kojících matek kapsle obsahující 100 mg mentolu (množství odpovídající 6-8 kapkám oleje máty peprné) a v následujících osmi hodinách se v jejich mléce objevilo malé množství mentolu (Hausner a kol. 2008). Ale ani tato studie nezaznamenala změny v produkci mléka.
Od několika matek jsem se doslechl, že máta peprná má vliv na mateřské mléko, ale nikde se mi nepodařilo najít spolehlivější zdroj informací, stejně jako se informace nepodařilo ověřit ani Camille Freeman, profesorce na Maryland University of Integrative Health. Prošla mnoho bylinkářských textů a jediné, co našla, byla zmínka o přerušené laktaci po požití mentolových pastilek v knize Nursin Mother’s Herbal (Herbář kojící matky).
Rozhodl jsem se tedy obrátit na své fanoušky na Facebooku, kde jsem 2. prosince 2016 vyvěsil výzvu – ptal jsem se matek na jejich zkušenosti s mátou peprnou v souvislosti s kojením. Během dvou dní se pod příspěvkem objevilo 222 komentářů, ze kterých jsem vybral 166 relevantních odpovědí. Musím zde dodat, že toto rozhodně není vědecká metoda výzkumu, a nejedná se ani o kontrolovaný průzkum, ve kterém by člověk odpovídal na pečlivě vybranou sadu otázek. Dostalo se mi však odpovědi na nejpalčivější dotaz – je máta peprná pro kojící ženy skutečně problém?
Ano, je. V rámci našeho průzkumu prohlásilo 30 % respondentek (50 ze 166), že máta peprná opravdu snížila produkci mléka, zatímco u 70 % (116 ze 166) neměl olej na laktaci vliv. Musíme počítat s tím, že na podobné ankety nebo průzkumy častěji reagují ti, kteří pozorovali nějaký účinek, a čísla tak nemusejí být nutně přesná. Jenže i kdyby se jednalo o 20 % namísto 30 %, je to pořád výrazná menšina. A také je třeba si uvědomit, že jakýkoliv léčivý či bylinný preparát nebude na každého působit stejně.
Výsledky průzkumu
-
Jakým způsobem byla máta použita
Obdrželi jsme mnoho velmi podrobných odpovědí, a kdykoli jsme se zeptali na doplňující informace, byly všechny ženy více než ochotné se s námi o své zkušenosti podělit. Většině z nich jsem položil doplňující otázky, jen u některých jsem měl dost podrobností, abych si udělal jasnou představu. Ne všechny ženy použily mátový éterický olej – šest aplikovalo i jiné oleje. Pět žen použilo mátu peprnou v různých formách (éterický olej, čaj, zubní pasta atd.). Dvě účastnice vyzkoušely jen mátový čaj. Celkem šest osob použilo jen ředěný éterický olej máty peprné a nic jiného. Dalších šest žen použilo mátový olej vnitřně, některé z nich ve formě pastilek, avšak nezkusily žádný jiný olej. Čtyři dotázané použily jen mátový olej v difuzéru. Celkem tedy víme o 16 ženách, které nějakým způsobem aplikovaly éterický olej máty peprné. Způsob použití byl velmi rozmanitý, což podporuje argument, že se jedná o velmi reálný účinek.
-
Jaké množství máty peprné může ovlivnit produkci mléka
Oproti předpokladu se zde nejedná o účinek závislý na velikosti dávky. Máta peprná měla u poměrně velkého množství matek vliv už při použití velmi malého množství.
-
Laktace se po vysazení máty znormalizovala
Účinek je i bez toho poměrně jednoznačný, avšak normalizace produkce mléka po vysazení máty je velmi silným důkazem, že se opravdu jedná o příčinu a následek, ne jen korelaci.
-
A co matky, které žádný účinek nepozorovaly?
Respondentky, u kterých máta peprná laktaci nijak neovlivnila, používaly olej všemi možnými způsoby.
Tip redakce: přečtěte si také překlad článku Proč je bezpečnost v aromaterapii důležitá?
Jak si tento fenomén vysvětlit?
Podle všech informací je náš průzkum prvním pokusem empiricky zjistit, zda máta peprná opravdu snižuje produkci mateřského mléka prostřednictvím sběru zkušeností, stejně jako informací o tom, jakým způsobem byl olej použit a v jakém množství. Ze získaných informací jasně vyplývá, že se účinek dostavuje jen u některých matek. Ke snížení produkce mléka došlo u některých žen i na základě aplikace velmi malého množství oleje. Mezi těmi, které nepozorovaly žádný účinek, se několik žen snažilo pomocí máty peprné odstavit svého potomka. Nicméně není jasné, proč olej máty peprné působí jen na některé ženy, zatímco u jiných nemá žádný účinek.
Dva komentáře uváděly jako účinný i mátový čaj, například: „U mě dochází ke snížení i po vypití čaje z máty klasnaté (mentha spicata).“ Stojí však za zmínku, že nejúčinnější složkou éterického oleje máty peprné je mentol, avšak zatímco olej máty peprné obsahuje 30-50 % mentolu, olej máty klasnaté obsahuje 0,5-1 %, tedy padesátkrát méně. Šalvějový čaj také údajně snižuje produkci mateřského mléka: „Před šalvějí jsou matky také většinou varovány. Já jsem jen odsávala, a byla jsem ve skupině na Facebooku, která měla 14 tisíc členů, všechny také jen odsávaly, a každá z nás se vyhýbala čemukoli s mátou peprnou, mentolem, přípravky na uvolnění zahlenění a šalvěji.“ Jenže šalvěj, máta klasnatá a máta peprná toho mají jen velmi málo společného, kromě toho, že patří do velmi početné čeledě hluchavkovitých. Důvod, proč tyto byliny způsobují snížení laktace, je tedy i nadále zahalen tajemstvím.
V současnosti neexistuje žádný způsob, jak odhalit, zda bude mít máta peprná vliv na vaši produkci mateřského mléka, a je proto nutné postupovat opatrně, a to i pokud si chcete pochutnat na mátovém čaji nebo sladkostech s příchutí máty. Zdroje se shodují na tom, že k ovlivnění laktace dochází spíše na začátku, než dojde k ustálení produkce mléka, a rozhodně byste se měla mátě peprné vyhnout, pokud máte s kojením jakékoli potíže. Máta však může být užitečná při odstavování, nebo pokud dojde z nějakého jiného důvodu k ucpání mléčné žlázy. A konečně, měly byste aplikovat 0,2% ředění máty peprné na popraskané bradavky (tedy dvě kapky éterického oleje ve 30 ml rostlinného oleje). Doporučuji nejprve vyzkoušet na jedné bradavce a pozorovat, jaký to má účinek.
Autorem článku je Robert Tisserand – Tisserand Institute, překlad a krácení: Hana Viola Bělíková. Jazykové korektury: Veronika Votavová. Fotografie a grafika: Pixabay, Hana Viola Bělíková. Původní text: Peppermint and breastfeeding – results of poll
Článek byl publikován díky laskavé podpoře firmy Saloos, děkujeme!
Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.
Další díly seriálu: