Robert Tisserand: Citrusové oleje a zdravá ňadra

Třetí ze série překladů článků Roberta Tisseranda, publikovaných na stránkách the Tisserand Institute v angličtině. Překládá pro vás Hana Viola Bělíková.

Autor: Robert Tisserand, s laskavým přispěním Christine Carson a Lindy Halcon

Ve Spojených státech je rakovina prsu nejčastější rakovinou u žen, a druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. Podle Národního centra pro rakovinu (National Cancer Institute) a jeho údajů z let 2010 až 2012 je právě rakovina prsu diagnostikována 12,3 % žen. V roce 2012 žilo v USA 2,9 milionů žen s rakovinou prsu. O rizikových faktorech a jednoduchých návodech, jak se jim vyhnout, si můžete přečíst zde. Jednotlivé typy rakoviny prsu jsou vyjmenovány zde.

V souvislosti s rakovinou prsu bylo provedeno mnoho výzkumů na citrusových plodech, éterických olejích citrusů a limonenu a podle nejnovějších poznatků to vypadá, že vědci přišli přinejmenším na účinnou prevenci. Léčba jakéhokoli typu rakoviny je velkou výzvou a je nutné zdůraznit, že tu rozhodně nepropaguji alternativní terapii rakoviny prsu. Tento článek je o prevenci. To však neznamená, že navrhovaný postup nemůže fungovat jako podpůrná terapie k jiným postupům. Může mít určitý efekt, ale pravděpodobně nebude tak silný jako standardní léčba.

Limonen

Limonen představuje hlavní složku éterických olejů citrusů, přičemž u pomeranče, tangerinky a grepu tvoří kolem 90 % silice a u citronu a mandarinky asi 70 % silice. Výzkum z 80. let prokázal, že limonen (a v jednom případě olej z pomeranče) dokáže zastavit pokrok rakoviny prsu u samic hlodavců či způsobuje regresi existujících nádorů (6,7,8,9,10,19). V polovině 90. let bylo 11 pacientek s pokročilou rakovinou prsu zahrnuto do klinické studie, v rámci které jim byly podávány vysoké dávky limonenu perorálně. K regresi došlo jen u jedné pacientky (22). Perilyl alkohol, metabolit limonenu, byl podobným způsobem testován u malé skupiny pacientů s pokročilou rakovinou prsu, také bez úspěchu (2). Nicméně zatímco vnitřně podávaný limonen se ukázal pro léčbu rakoviny jako slepá ulička, vypadá nyní jako velmi slibná varianta pro prevenci rakoviny prsu. Zde se zdá aplikace na pokožku stejně účinná jako vnitřní užití. (Také je třeba poznamenat, že dvě další složky mnoha citrusových olejů, bergapten a citral, měly in vitro účinek proti buňkám rakoviny prsu (3,4)).

Prevence

Preventivní účinek není snadné dokázat, avšak vědecký tým Jessicy Miller na univerzitě v Arizoně se posledních sedm let intenzivně věnuje studiu limonenu a zdraví prsou. Zatím publikovali pět studií. Nejprve stanovili metodu pro měření limonenu v tělesném tuku (13), následně zjistili, že limonen se preferenčně usazuje v tuku hýždí (14). To bylo konstatováno na sedmi zdravých dospělých jedincích (jeden muž a šest žen), kteří po dobu čtyř týdnů každý den popíjeli limonádu z celých citronů. Po uplynutí prvních šesti hodin se v tělesném tuku nacházelo osmkrát více limonenu, než kolik ho kolovalo v krvi. Po čtyřech týdnech se tento rozdíl zvýšil 34krát, což prokázalo, že se limonen akumuluje v tukových tkáních. Limonen je tedy vázán na tukové buňky v těle a podle dosavadních poznatků zůstává v tuku usazen déle, než většina ostatních složek éterických olejů.

Dr. Jessica Miller

Následně tým zjistil, že jak orální, tak lokální podávání pomerančového oleje samicím myší mělo za následek preferenční absorpci limonenu do prsní tkáně, a to v přibližně stejném množství pro oba způsoby aplikace (15). V rámci stejné studie si také zdravé ženy měly aplikovat éterický olej pomeranče v 10% nebo 20% ředění (ve frakcionovaném kokosovém oleji) na oblast prsou. Tento způsob aplikace byl shledán jak bezpečný, tak snadno proveditelný.

V dalším kroku pak 46 nově diagnostikovaných žen s operabilní rakovinou prsu denně užívalo 2 gramy limonenu perorálně po dobu dvou až šesti týdnů (podle toho, kdy u nich byla provedena operace). V rámci této klinické studie se limonen opět preferenčně ukládal v prsní tkáni. Dále došlo k 22% snížení exprese cyklinu D. To je velmi zajímavý poznatek, jelikož cyklin D je důležitým faktorem pro rychlost buněčného růstu a při hyperplasii a intraduktálním karcinomu prsní tkáně dochází k jeho přílišné expresi, což naznačuje, že hraje roli v nejranějších stádiích vývoje rakoviny prsu (16).

Prevence rakoviny s pomocí přírodních látek nespočívá pouze v přímém útoku na první rakovinnou buňku, která se objeví, ale zahrnuje také takové účinky, jako jsou podpora imunitního systému, působení proti mutacím a antioxidační aktivita (21). A zajímavé je, že limonen má všechny tyto nepřímé protirakovinné účinky (1,5,10,18). Ve své nejnovější studii se Jessica Miller a její kolegové věnovali účinku limonenu na stovky látek v těle, jako jsou například hormony nadledvinek, aminokyseliny a metabolity glukózy. Jednalo se o krevní testy účastnic předchozí klinické studie (17). Došli k podstatnému závěru, že limonen předchází mnoha metabolickým změnám, ke kterým dochází u pacientek s rakovinou prsu, což velmi silně ukazuje na preventivní účinek.

Tip redakce: inspirujte se také tématem vlivu máty na zastavení laktace

Konzumace citrusových plodů

Citrus x limon, citron

Výše zmiňované studie limonenu naznačují preventivní účinek proti rakovině prsu a za zmínku také stojí pozorování ohledně konzumace citrusových plodů. Existuje několik vědeckých zpráv, které sledovaly vztah konzumace citrusových plodů a výskytu rakoviny prsu. Metaanalýza pěti studií zkonstatovala celkové snížení výskytu rakoviny prsu o 10 % v souvislosti s „vysokým příjmem“ citrusových plodů. Japonská zpráva, která se do tohoto přehledu nedostala, konstatuje, že denní konzumace citrusů koreluje se sníženým výskytem všech rakovin u obou pohlaví, a to o 11 %. Účinek byl ještě vyšší u osob, které zároveň také každý den popíjely zelený čaj – 17 % (11). Spojení nižšího výskytu rakoviny a konzumace citrusů však neznamená, že za preventivní účinek může pouze limonen. Je to nepravděpodobné – citrusové plody obsahují navíc i mnoho látek působících proti rakovině, které se v éterických olejích nevyskytují.

Závěr

Stále více vědeckých studií ukazuje, že citrusové plody a éterické oleje citrusů bohaté na limonen mohou hrát důležitou roli v prevenci rakoviny prsu. Pro mnoho lidí může dokonce kombinace čerstvých pomerančů, zeleného čaje a lokální aplikace směsi éterických olejů působit jako účinná prevence. Nicméně o bezpečnosti a účinnosti dlouhodobého užívání na kůži ještě nevíme vše.

Autorem článku je Robert Tisserand – Tisserand Institute, překlad a krácení: Hana Viola Bělíková. Jazykové korektury: Veronika Votavová. Fotografie a grafika: iStock, https://arthritis.arizona.edu/jessica-miller-phd, Pixabay, původní text a referenceCitrus oils and breast health

Článek byl publikován díky laskavé podpoře firmy Saloos, děkujeme!

Saloos je největší český výrobce certifikované aromaterapeutické biokosmetiky v ČR. Pro výrobu svých značkových přípravků používá výhradně rostlinné oleje lisované za studena. Jako první v ČR dokázal splnit velmi náročné podmínky certifikace a od roku 2007 je držitelem ochranné známky CPK bio. Firma Saloos vyvíjí a vyrábí přípravky s přírodním složením v nejvyšší BIO kvalitě. Posláním Saloos je přirozená péče o pokožku, jakož i dosažení celkové harmonie těla a duše.

Další díly seriálu:

Hana Viola Bělíková

Hana je překladatelka a tlumočnice, která se k aromaterapii a vůním dostala vlastně náhodou. V roce 2014 tlumočila seminář Roberta Tisseranda v Praze. Seminář pro ni byl přelomem jak v osobním, tak profesním životě a z Hany se stal „čarodějův učeň“ – již téměř tři roky působí v Tisserand Institute, kde se také intenzivně se vzdělává v aromaterapii. Spíše než terapeutická praxe ji zajímá jak to všechno vlastně funguje.

Co o sobě říká? „Zeptejte se mě, co si myslím o kouzlech a magii a já vám předložím vědeckou studii. Rostliny vytvářejí silice, sofistikovaný systém obrany zcela přesně naladěný na potřeby té které rostliny na tom kterém místě – a my máme možnost pozorovat, jak molekuly těchto silic působí na naše tělo i mysl. Mým cílem je ovládnout kouzla vůní prostřednictvím vědeckého pochopení principů jejich působení.“

Přečtěte si podobné články