Receptů na masti založené na sádle nebo vazelíně najdete na internetu bezpočet. Pokud se ale z etických či čichových důvodů chcete vyhnout sádlu a z ekologických či zdravotních důvodů se nechcete potírat ani výrobky z ropy, možná tápete. Vyzkoušejte jednoduchý masťový základ založený na bambuckém másle, čistě rostlinném produktu, který je sice aktuálně, jak se říká, v módě, ale přitom hlavně prokazatelně vyživuje pleť. Když do masti přikapete doporučené množství éterických olejů, získáte silnou zbraň proti nachlazení, kašli a zánětu průdušek.
Co budete potřebovat?
Základem receptu jsou ingredience čistě rostlinného původu: bambucké máslo a kokosový olej, vše přírodní, lisované za studena, ideálně v bio kvalitě. Všechny uvedené éterické oleje jsou dostupné v bio kvalitě nebo ze sběru ve volné přírodě.
- 25g bambuckého másla
- 1 lžíci kokosového oleje
- 20-30 kapek éterických olejů:
- 8 kapek eukalyptu radiata (Eucalyptus radiata)
- 8 kapek manuky (Leptospermum scoparium)
- 4 kapky limety (Citrus aurantifolia)
Limetu doporučuji destilovanou, máte jistotu, že vám nepodráždí pokožku. Pokud nemáte k dispozici manuku, můžete ji nahradit tea tree (Melaleuca alternifolia), manuka je ovšem vhodnější pro citlivé osoby, děti a těhotné ženy.
Jak na to?

Bambucké máslo a kokosový olej zahřejte ve vodní lázni a při míchání máslo rozpusťte. Ihned vypněte a přelijte do dobře vymyté skleničky o objemu 30ml. Nechte lehce zchladnout a ještě do tekutého základu vmíchejte celkem 20-30 kapek éterických olejů (to odpovídá 3-5% koncentraci). Směs promíchejte a nechte ztuhnout (přes noc).
Tip redakce: Recept navazuje na článek o elementu kovu
Jak mast používat?
Mast používejte ihned při prvních příznacích nachlazení, pomazávejte si uzliny, dutiny či průdušky v hojném množství několikrát denně. Já se ráda mastí mažu i na spánky. Imunitu podpořte česnekem, ženšenem, extraktem z grapefruitového jádra nebo čímkoliv, co vám dělá dobře.
Pokud už vás nachlazení přemohlo, aplikujte v hojné míře na průdušky pro usnadnění vykašlávání nebo na dutiny pro rozpuštění nosního hlenu. Opět je důležitá pravidelnost a četnost, jako u každého léčení přírodními prostředky. Přiznávám, že pro sebe si vyrábím mast 2x tak silnou.
Uvedená směs je bezpečná i pro děti, ale zdůrazňuji, že je potřeba použít uvedený typ eukalyptu (radiata). Některé aromaterapeutické školy uvádějí vyhnout se éterickým olejům do 2, 3 nebo i 5 let věku. Řiďte se citem. Např. Bromhexin je povolen již pro děti od 2 let!
Trvanlivost masti je 1-2 roky (dle kokosového oleje).
Lusílija
Limeta (Citrus aurantifolia) Chladný a suchý olej, antibakteriální, protiinfekční, protikřečový. Velmi rozveselující a pročišťující olej, dezinfikuje ovzduší. Vhodný při nachlazení, chřipce, nevolnosti, trávicích potížích, infekcích. Lisovaná za studena - může být fotosenzitivní na slunci. Destilovaná - bezpečná i při aplikaci na kůži.
Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: autorka, Pixabay. Zdroje: 2. NOE, Marie.
Pozvánka
Více informací o praktickém použití aromaterapia se dozvíte na kurzech Vůně přírody v Plzni a kurzech Aromaterapie v Praze a Táboře. Aktuální termíny najdete v kalendáři akcí Simbis.