Jaro je čas nových začátků a velkých změn. Představuje také návrat do života po zimním spánku. Naše tělo je po zimě vyčerpané a jarní únava tedy není nic neobvyklého a nepatřičného. Měli bychom stav našeho těla respektovat a jen pomalu ho uvádět do rovnováhy. Jak na to pomocí bylinek, zdravé stravy i éterických olejů se dozvíte v tomto článku. Článek je 1. dílem seriálu.
Symbolem jara v čínském pentagramu je element dřeva. Tradiční čínské nauky dělí rok na pět ročních období, jaro připadá na dobu většinou od února do dubna. Čínský kalendář je solárně-lunární a tak je pohyblivý (jaro každý rok začíná jinak) a díky tomu několik tisíciletí úplně přesný, což se o našem říct nedá. Na jaře dochází k energetické změně energie, která v zimě byla stažená a uchovávala se na jaro. Po odfiltrování Elementem Země se začíná obracet směrem vzhůru. Tahle velká změna sebou přináší mimo jiné i jarní únavu, proti které nás všemožná média nutí bojovat. Ten, kdo v zimě nežil podle vesmíru a s energií plýtval, tak se mu na jaře nedostává. Proto se v tomto článku dozvíte, jak si pomoci a jak pomoci orgánům Elementu Dřevo játrům a žlučníku.
(Pozn. úvodní foto: Řeřicha obsahuje hodně vitamínu C, vitamíny skupiny B, vitamín K, provitamín A, železo, vápník, hořčík, fosfor, síru, draslík a dokonce i trochu jódu.)
Co tedy na jaře jíst a čeho se vzdát?
Na jaře je vhodné především odlehčit stravu, ostatně proto naši moudří předkové drželi půsty. V našem jídelníčku je vhodné výrazně omezit tuky a to i ořechy, dále maso, sůl a cukr.
Potraviny tepelně upravovat kratší dobu, vhodné je blanšírování a vaření v páře. Do jídelníčku bychom měli zařadit kyselou chuť (v umírněném množství) tj. limetky, citrony, jogurt, kyselé zelí, kyselé okurky, šípky, dále mango, jablka, brusinky, chřest, pšenici, kukuřici, řapíkatý celer. Pokud máme ještě v mrazáku borůvky, jahody nebo maliny, je čas se do nich pustit. Samozřejmě jakmile začnou růst různé divoké byliny, je vhodné začít je zařazovat do jídelníčku. Doma na okně si můžeme vypěstovat řeřichu nebo rukolu. Je to velmi jednoduché, semínka koupíme téměř v jakémkoliv supermarketu, nasypeme na talířek vyložený vrstvou vaty a pravidelně zaléváme. Po několika dnech můžeme rostlinky začít sklízet a hned nasadit semínka na další talířek. Sklizené rostlinky sypeme na namazaný chléb, na polévku či přidáme do salátu nebo na jakékoliv uvařené jídlo. Tepelně je neupravujeme, zničili bychom všechny prospěšné látky. Pro posílení organismu na jaře je také vhodné přidat do jídelníčku mladé kopřivy či jejich šťávu, mladé listy pampelišky a čerstvé jarní byliny do salátů, pomazánek a polévek.
Půsty
Na jaře je také velmi příznivé zařadit do našeho života různé půsty. Ale pozor, půstů je mnoho a všechny nejsou vhodné pro každého. Při plánování půstu je třeba brát v potaz svoji tělesnou konstituci. Jako půst vhodný opravdu pro každého je třeba zmínit velmi jednoduchý půst spočívající v tom, že po večeři už nic nejíme až do rána, kdy se najíme až za 12 hodin od večeře. Prakticky to může vypadat tak, že se navečeříme např. v 18:30 a další jídlo jíme až ráno v 6.30 nebo i později. Tento půst je možné držet i celoročně, tělo nám určitě poděkuje.
Tip redakce: Více o klasických českých bylinkách najdete v našem vzdělávacím programu Bylinky našich babiček
Vhodné jarní bylinky
V období jara jsou nejcitlivějšími orgány žlučník a játra, a i když nemáme s těmito orgány žádné potíže, je vhodné jejich činnost podpořit vhodnými bylinnými čaji. Můžeme si koupit už připravený jaterní čaj, vybrat si některou z bylin níže uvedených, anebo si namíchat osvědčené směsi bylin podle receptů uvedených v dalších odstavcích.
Bylinky pro žlučník
Narušení funkce žlučníku způsobuje celou řadu obtíží, které bychom se žlučníkem ani nespojovali jako např. bolesti kloubů, tenisový loket, lupénka, tlak a bolest za hrudní kostí nebo na pravé straně hrudníku, tlaky a nevolnosti po jídle či návaly hněvu.
Mezi byliny příznivě ovlivňující funkce žlučníku patří čekanka, jablečník, kopřiva, křen, kurkuma, mateřídouška, měsíček, oman, puškvorec, pýr, smetanka lékařská, smil písečný a vlaštovičník. Na podporu žlučníku, jater ale i ledvin je potřeba hodně pít, nejlépe bylinné čaje nebo vodu. Z několika výše uvedených bylin je možné si namíchat směs a pít ji 3x denně šálek nebo si namíchat žlučníkový čaj.
Žlučníkový čaj
- 40 g měsíčku
- 25 g čekanky (nať)
- 20 g řepíku
- 10 g jablečníku
- 5 g máty
Dávkování je 1 lžičku až 1 lžíci zalít vařící vodou nechat 10 min vyluhovat a pít vždy čerstvý několikrát denně.
Bylinky pro játra
Mezi projevy dysfunkce jater patří pálení žáhy, zažívací potíže, vyšší nebo i nízká hladiny cholesterolu a cukru v krvi, potíže s očima, únava.
Z bylin, které příznivě ovlivňují játra je třeba zmínit čekanku, čubet benedikt, dobromysl, hořec žlutý, mařinku, ostropestřec mariánský, kořen černého rybízu, smetanku lékařskou, světlík lékařský, vachtu trojlistou, zemědým a zeměžluč, dále popenec, jablečník a řepík.
Čaj na podporu jater a žlučníku
Použijeme 1 vrchovatou lžíci směsi na šálek, zalijeme vařící vodou, vyluhujeme zakryté 10 min a přecedíme. Pijeme 2-3 šálky denně mezi jídly nebo před jídlem.
Éterické oleje vhodné na jaře
Z energetického hlediska můžeme játra a žlučník podpořit také éterickými oleji. Mezi oleje náležející k elementu dřeva a tedy podporujícími játra a žlučník patří bergamot, grapefruit, helichrysum, heřmánek, lavandin a levandule, máta, mandarinka, meduňka, nard, neroli, petigrain, pomeranč a řebříček. Éterické oleje můžeme na jaře kapat do aromalampy nebo si vytvořit masážní směs naředěnou panenským olejem.
Masážní směs na podporu elementu Dřeva
- pomeranč sladký 5 kapek
- levandule 4 kapky
- petitgrain 6 kapek
Éterické oleje smíchat s 30 ml panenského oleje (např. mandlového, sezamového) a vmasírovat po koupeli do vlhké pokožky zejména v oblasti podžebří.
Jarní směs do aromalampy pro veselou mysl
- 7 kapek grep
- 2 kapky citron
- 3 kapky pomeranč sladký
- 3 kapky levandule
Všechny éterické oleje nakapejte do malé lahvičky, dobře promíchejte a pak kápněte několik kapek do aromalampy. Zbylou směs opatřete štítkem s popisem a dobře uzavřete. Uchovávejte stejně jako éterické oleje z dosahu dětí a domácích zvířat.
A nezapomeňte na zelenou barvu
Radost z návratu jara můžeme posílit také nošením zelené barvy, která patří k elementu dřeva a je i v naší kultuře symbolem jara, dále pak dlouhými procházkami či jiným pohybem na čerstvém vzduchu, ideálně s rozevlátými vlasy.
Ať je vám na jaře krásně.
Použitá literatura:
- Šimková MUDr. Michaela, Haldová Ivana PharmDr. Učební texty Školy přírodních terapií, 1.ročník 3.část, Český Krumlov 2017
- Zrubecká Adéla. skripta Aromaterapie a TČM. Praha: Institut aromaterapie. 2014
Autorkou článku je Kateřina Hrazdirová. Foto: Freeimages.
Děkujeme sponzoru článku:
Další díly seriálu:
Děkujeme za skvělé tipy! Obzvlášť na čajík na játra a můžete ho doporučit i těm s transplantovanými játry? 😛 Můj případ a nerad bych zažil nějakou kolizi. Je to “košér”? Díky!
Matouši, nezbývá mi než vás s tímhle dotazem odkázat na vašeho ošetřujícího lékaře. Opravdu netuším, zda nemůže dojít k nějaké kolizi. Zeptám se ještě o víkendu svých lektorek. Pokud něco zjistím, napíšu.
Děkuji 🙂
Matouši, ptala jsem se své lektorky-lékařky. Raději bylinky na játra nepijte. Opravdu by mohlo dojít ke kolizi s léky, které užíváte. Obecně jaterní byliny a léky nejdou moc dohromady. Ale úpravou stravy a ev. používáním éterických olejů můžete játrům a nejen jim pomoci také.
Moc vám děkuji za starost 🙂 beru na vědomí!
Děkujeme za skvělé tipy! Obzvlášť na čajík na játra a můžete ho doporučit i těm s transplantovanými játry? 😛 Můj případ a nerad bych zažil nějakou kolizi. Je to “košér”? Díky!
Matouši, nezbývá mi než vás s tímhle dotazem odkázat na vašeho ošetřujícího lékaře. Opravdu netuším, zda nemůže dojít k nějaké kolizi. Zeptám se ještě o víkendu svých lektorek. Pokud něco zjistím, napíšu.
Děkuji 🙂
Matouši, ptala jsem se své lektorky-lékařky. Raději bylinky na játra nepijte. Opravdu by mohlo dojít ke kolizi s léky, které užíváte. Obecně jaterní byliny a léky nejdou moc dohromady. Ale úpravou stravy a ev. používáním éterických olejů můžete játrům a nejen jim pomoci také.
Moc vám děkuji za starost 🙂 beru na vědomí!