Jak na dýchací problémy? Cvičte a čichejte jehličnany

S podzimem je spojeno babí léto, ale i sychravé počasí, častá prochladnutí a problémy s dýchacími cestami. Jak s nimi zatočit? Ještě než onemocníme nebo se nachladneme a začneme kašlat, můžeme udělat spoustu věcí, jak této situaci předejít.

Teplé prádlo, otužování a pružná bránice

Pohyb na vzduchu pomáhá

Prvním krokem může být se teple oblékat a začít s otužováním. Dýchací soustavě prospěje pohyb v přírodě.

Samotné dýchání je výměna plynů, zejména kyslíku, za oxid uhličitý. S dýcháním je spojen proces nádechu a výdechu. Čím lépe jsme schopni rozpohybovat svaly spojené s dýcháním, tím je doplnění vitality, tj. životní síly, a s tím spojená regenerace organismu lepší a hlubší.

Největším svalem podporujícím dýchání je bránice. Rozpohybovat bránici je možno pomocí pohybové aktivity. Vynikající je pohyb v přírodě v podobě sportování. Výběr sportu závisí na tom, co nás nejvíce zaujme. Může to být rychlá chůze až běh či cvičení jógy nebo čchi-kungu. Při anaerobním cvičení jako jóga nebo čchi-kung se můžeme zhluboka nadechnout a pozvolna se nám prohlubuje a zklidňuje dech.

Jehličnany prohloubí dech i dodají energii

Jehličnany dodávají sílu a radost

I vůně nám mohou pomoci v prevenci dýchacích problémů. Provoňme si byt pomocí difuzéru nebo aromalampy. Všechny éterické oleje jehličnatých stromů působí preventivně na dýchací problémy.

  • Borovice lesní – čistí plíce od hlenu, působí proti zánětům, uvolňuje napětí, posiluje energii
  • Modřín – má ochranné působení
  • Smrk – uklidňuje, probouzí radost do života a zároveň uvolňuje dýchání

Citrusovými éterickými oleji pročistíme a vydezinfikujeme prostory, kde se nacházíme. Je vhodné je využít hlavně do prostor, kde se pohybuje hodně osob a je zde zvýšená možnost přenosu infekce.

Citron je velmi silná čistící silice. Pro jemnějšího působení doporučuji spíš grapefruit a pro děti je úplně vynikající mandarinka.

Už na vás něco skočilo? Nezoufejte, máme recepty

Podběl obecný

Jeden z vynikajících prostředků na kašel je podběl obecný. Můžete ho používat ve formě čaje nebo jako inhalaci v podobě páry z hořící bylinky namočené ve vodě.

Tvarohový zábal

Dalším prostředkem při bronchitidě, bolestech v krku a na prsou nebo při zánětech je zábal z domácích surovin. Mléko nalijete do hrnce, aby pokrylo dno. Přidáte 125 g tvarohu a za stálého míchání zahřejete. Když je směs zahřátá, tak ji položíte na čisté prostěradlo a přes noc ho používáte jako zábal na hrudník. Pozor! Směs nesmí být horká!

Puškvorec

Méně známou bylinkou, vhodnou na jakákoliv onemocnění spojená s dýchacími problémy a s plícemi, je puškvorec obecný. Doporučuji ho žvýkat v ústech během dne.

Masážní aromaterapeutická směs

Kdo by rád využil vůně, tak je vynikající tato směs:

  • 30 ml olivového oleje
  • eucalyptus globulus 4 kapky (pro děti je vhodnější radiata)
  • yzop lékařský 2 kapky
  • raventsara 2 kapky

Směsí potírejte hrudník, chodidla několikrát za den, nejdéle 10 dní. I při onemocnění můžete použít uvedené citrusové a jehličnaté éterické oleje do difuzéru nebo do aromalampy.

Moc děkuji za Vaši pozornost.

Autorkou článku je: Štěpánka Zeithamlová , Foto: autorka a Pixabay.com.

  • Zdroje a literatura:
    NOVÁKOVÁ, Barbora a Zbyněk ŠEDIVÝ. Praktická aromaterapie: [přirozená cesta ke zdraví, kráse a vitalitě : přehledný průvodce aromaterapeutickými prostředky v kosmetice, v kuchyni, při léčení, rehabilitaci a masážích]. V Praze: Pragma, 1996. ISBN 80-7205-371-X.
  • GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.
  • WORWOOD, Valerie Ann. Voňavá lékárna. Praha: One Woman Press, c2009. ISBN 978-80-86356-47-1.
  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
  • TREBEN, Maria. Zdraví s Marií Treben. Přeložil Eduard SVĚTLÍK. Olomouc: Fontána, 2016. ISBN 978-80-7336-854-8.
  • Studijní materiály Institutu Aromaterapie, Praha

Partnerem článku je Asociace českých aromaterapeutů:

“Asociace českých aromaterapeutů působí již od roku 1996 poskytuje kvalitní a všestranné vzdělání v aromaterapii široké veřejnosti i profesionálním zájemcům ze souvisejících oborů jako je zdravotnictví, ošetřovatelství, farmacie, rehabilitace, kosmetika či wellness. V Institutu aromaterapie školí odborné aromaterapeuty, které sdružuje v Registru kvalifikovaných aromaterapeutů, poskytuje jim informační servis, rozvíjí jejich vzájemnou spolupráci a podporuje je nadstavbovým vzděláváním. Popularizuje a propaguje aromaterapii v médiích, na odborných konferencích a veletrzích, připravuje speciální programy pro firmy i neziskové organizace.”

 

Štěpánka Zeithamlová

Štěpánka je absolventkou Institutu aromaterapie v Praze a České školy klasické homeopatie a je členkou České komory klasické homeopatie a Asociace českých aromaterapeutů. Ve své aromaterapeutické a homeopatické poradně harmonizuje a podporuje léčebné procesy organismu a to na úrovni těla, psychiky i v oblasti pocitů.

Co o sobě říká? “Svět vůní a homeopatie báječně napomáhá k harmonizaci a podpoře léčebných procesů na mnoha úrovních, tj. nejen po stránce fyzické, ale i psychické nebo pocitové. Tělo je pro mě zázračný organismu a jako k takovému k němu přistupuji. Je úžasné pozorovat změny, které nám napomáhá uskutečnit svět vůní a homeopatie v našem přístupu k životu a k našemu zdraví.”

Přečtěte si podobné články