Dopřejte si voňavého Valentýna

Na úterý 14. února připadá svátek sv. Valentýna, přezdívaný svátek zamilovaných. Tradice oslav Valentýna k nám dorazila z Ameriky, kde se na rozdíl od našich krajů těší velké oblibě. Pojďte mu i vy přijít na chuť a udělejte z Valentýna váš partnerský svátek vůní.

Jak vnímám Valentýna já?

Nevím, jak jste na tom s Valentýnem vy, ale já osobně se na něj těším. Je pro mě příležitostí zastavit se, zapřemýšlet, co by tak mému muži udělalo radost a čím bych ho mohla potěšit. Přiznávám, že do něj vstupuji s drobným očekáváním, že ve změti každodenního shonu a zmatku na mě nezapomene a bude mi chtít udělat radost i on. Vím, očekávání je předchůdcem zklamání. Naštěstí, většinou to funguje a na Valentýna se u nás nezapomíná – stejně jako na narozeniny a svátek. Možná proto, že obojí na sebe prozradí kalendář v Googlu.

Valentýn a aromaterapie, jde to dohromady?

Když nad tím tak přemýšlím, spojení Valentýna a aromaterapie zdá se mi býti nádherné. Zkuste si představit základní mechanismus působení vůní na lidský organismus. Molekuly vůně pronikají přes náš nejstarší smysl – čich a nos do mozku a jeho ústředních částí (limbický systém, thalamus, neokortex). Odtud se dostávají krevním oběhem do celého těla. Velmi zjednodušeně řečeno, to abychom se brzy dobrali k jádru věci, k Valentýnu. Není žádným tajemstvím, že díky spojení s mozkovou činností v nás vůně vyvolávají emoce, vzpomínky, prožitky, odkazují nás na hudbu, události i vůně, které máme spojeny s určitými lidmi, okolnostmi, životním obdobím. Vůně a jejich celostní vnímání znamená déj’a vu. 

Pokud se aromaterapií již trochu zabýváte, jistě víte, že vůně jsou schopny prokazatelně spojit mužské a ženské vlastnosti, rysy v nás samých. Propojují nás. V jistém slova smyslu mi připomínají puzzle – kousky, které se k sobě hodí, do sebe zapadají. Tak, jako lidé, kteří mají něco společného, se najdou a spojí.

Nejlepší valentýnské vůně

V tomto článku vám představím pár základních vůní, které používám v domácím prostředí i ve své praxi v případě, že potřebuji sjednotit, naladit se na sebe či druhého člověka, dodat sobě a svému životu jiskru. O tom to u nás je – umět se zastavit, vypnout. Víno nebo šampíčko s jahodami si můžeme udělat kdykoliv, pěkný večer o víkendu, když uspíme naše dvouleté “hádě”. Ale udělat tomu druhému radost tím, že jsme se právě zastavili a zamysleli, to je výjimečnější. Pojďte to taky zkusit a přivoňte si! 

Růže (Rosa damascena)

Růže je pro mne výrazným symbolem ženskosti a mateřství. Právem byla v dávných dobách označována za květinu lásky a zasvěcená Afrodité, řecké bájné bohyni lásky, krásy a plodnosti. Její jemná až omamná vůně poukazuje na svůdnost, chce se mi napsat sexappeal. Na psychické rovině podporuje růže (nejen) u žen sebevědomí a pevnou, skutečnou víru v sebe sama. A buďme upřímné, dámy, to je jedna z věcí, která muže na nás přitahuje, nemyslíte?

Jasmín pravý (Jasminum grandiflorum) 

Tak jako růže představuje svým archetypem ženu, jasmín je mužem. Růže a jasmín platí v aromaterapii za “manžele”. A dost to na ně sedí, protože se navzájem krásně doplňují. Jasmín, král vůní, výtečně harmonizuje mužskou a ženskou stránku v nás samých. Pokud vykazuje žena rysy mužského chování za hranicí, zjemní ji. Pokud je muž málo “lovec”, dodá mu na síle. Osvědčuje se jako afrodiziakum boří obavy ze selhání a stud. Díky jasmínu si budete moci rozkoš více vychutnat, procítit ji. Já vnímám jasmín jako doslova probouzející esenci – vzbuzuje v nás vášeň a spojuje ji s láskou a současně podporuje plodnost mozku tak, aby byl mozek zdrojem nových vizí, nápadů a představ. Rozumíte, odpadá tak věčný konflikt mozek – srdce, hlava – city.

Pačuli (Pogostemon cablin)

Když si přivoním k flakonku s pačulí, vybaví se mi sklepní prostory, cítím těžké závěsy, dlouho nevětrané prostory, u nás na Moravě se tomu říká “zatuchlina”. Přesto je mi aroma pačule od dob, co jsem jí přišla na chuť, sympatické a moc ráda se k němu vracím. Pačule je skvělá, pokud potřebujete uzemnit a dodat neochvějnou sílu až pevnost. Je účinná v boji proti únavě – ale ne tak jako rozmarýn nebo máta, které silně nastimulují nebo benzoe, které dovolí nejdříve spočinout; pačuli to udělá jinak – zharmonizuje vás, stabiluzuje a hlavně vás napojí na sebe samé. Udělá to také tak, že rozpustí všudypřítomné napětí. Dr. Sakov navrhuje pačuli na řešení sexuálních dysfunkcí (nedostatek vzrušivosti – frigiditu a impotenci). V práci ráda navrhuji pačuli těm mužům, kteří jsou málo muži – třeba proto, že doma velí jejich žena a naopak ženám, které jsou “až moc” rozumové, přemýšlejí analytiky až inženýrsky a přitom přicházejí o intuici.

Ylang – Ylang (Cananga odorata)

Tropická “květina květin” je synonymem pro vychutnávání si přítomného okamžiku. Zkrátka, tady a teď, ne jinde, ne jindy. Ylang podporuje aktuální prožitek a cítění. Probouzí v nás smyslnost.  Osvědčuje se jako výtečné afrodiziakum, zejména všude tam, kde prožitku slasti brání úzkost a stálé přemýšlení. Před masáží ji navrhuji, pokud klient potřebuji doslova vypnout a soustředit se na jedno jediné – na relax. Podobně jako pačuli i ylang přispívá k jednotě se sebou sama, k nalezení své vnitřní podstaty. Sladké až těžké aroma ylang-ylang znáte z mnoha parfémů i kosmetických přípravků. Pozor by si něj měly dát osoby s nízkým tlakem. Při dlouhodobém používání a/nebo ve vyšší koncentraci může způsobit bolest hlavy.

Zázvor (Zingiber officinalis)

Toto známé koření zajisté nebude vonět všem, zvláště ne těm, kteří nechtějí podnikat, být akční, protože touží po “svatém klidu”. Ale vybídnu vás, zkuste to, dejte mu šanci a přivoňte si! A určitě to udělejte, pokud se cítíte unavení a nemáte chuť na partnerské hrátky. Sáhněte po něm, když vám chybí motivace a chuť jít dál. Silných afrodiziakálních účinků zázvoru si byli (a stále jsou) vědomi muži z různých afrických kmenů, kteří z něj nosí tolik známé opasky. Zázvor si zaslouží být vyslyšen. Na oplátku mimo jiné dodá radost, optimismus, uvolní svaly a odežene napětí.

Koriandr (Coriandrum sativum)

Moje oblíbené koření v aromaterapii znamená vášeň, radost, tvořivost a spontánnost. Sáhněte ihned po koriandru, pokud se přistihnete při tom, že vám úsměv zmizel ze rtů a nadšení s radostí ze srdce. U žen je koriandr vhodný při ovulaci a periodě, protože působí při výkyvech nálad a hysterii 🙂 Vhodný pro ty, kterým vadí zajeté koleje stereotypu. 

Levandule (Lavandula officinalis)

Tam, kde partnerské soužití stagnuje, zkuste zapracovat levadnuli. Právě ta je známá odbouráváním starých a nefunkčních vzorců chování a uvolněním partnerské komunikace. Levandule nám pomáhá k větší úctě a toleranci vůči svému protějšku (ať je jím kdokoliv, ne jen partner). Zklidňuje rozbouřené vody, uhlazuje, nese vidinu smíření a bezpečí. U žen výrazně podporuje ženskost.

Tip redakce: Přečtěte si, jaké jsou TOP vůně lásky

Jak vykouzlit prima dárek

Pokud hodláte k Valentýnu připravit voňavé překvapení, musíte si být v prvé řadě jisti, že vašemu protějšku budou všechny použité esence vonět. Bez toho to nepůjde, to je základ úspěchu. Představte si příklad – ze srdce od malička nesnášíte vůní plesnivých sýrů. Váš drahý na vás “ušije” překvapení a připraví lahodnou večeři, k tomu víno a k vínu Nivu nebo Romadur. Vrr. A co teď, že? Sami asi víte, jak snadno a rychle byste druhého nevonícím dárkem přivedli do nesnází. Volte buď obecně dobře přijímáné vůně (z mnou citovaných jistě růže, levandule, koriandr) nebo ještě lépe, nenápadně je doma nastražte k ovonění – stačí kápnout na papírový kapesník a položit do obývacího pokoje či koupelny. Sami poznáte reakce a sami pak budete schopni rozhodnout, zda se oleje k použití hodí či nikoliv.

Recept: Voňavá Valentýnská směs

Ze zvolených éterických olejů můžete vytvořit masážní směs:

  • do 30 ml lahvičky nakapejte (například) 2 kapky růže, 2 kapky jasmínu, 3 kapky ylang-ylang a 1 kapku koriandru,
  • promícháním vytvoříte tzv. synergickou směs – éterické oleje se navzájem podpoří,
  • směs zalijte libovolným rostlinným olejem za studena lisovaným. Hodil by se meruňkový, mandlový, pupalkový nebo jojobový, pokud máte rádi exotiku, pak kokosový,
  • takto připravenou kompozici můžete využít na masáž, potírání těla nebo s ní můžete připravit olejovou aromakoupel.

Když vytvořenou kompozici vložíte do dárkové krabičky s pěkným věnováním, jistě to Váš protějšek ocení.

Přeji vám i vašemu protějšku krásného Valentýna – s Láskou, respektem vůči druhému a jeho potřebám.

Vaše Tereza

Tento článek plní informativní charakter. Pokud potřebujete za pomoci éterických olejů řešit své zdravotní, fyzické či emoční potíže, vždy dodržujte zásady bezpečného užívání aromaterapie. Pokud si nejste jisti, neváhejte se obrátit na odborného aromaterapeuta, např. v registru odborných aromaterapeutů.

Zdroje:  

  • KREJČÍ, Barbora: Aromaterapie při léčení duše, skripta Insitutu aromaterapie, Praha, 2012
  • SAKOV, Igor V.: Úvod do aromapsychologie – Vůně pro duši,  1. vyd. Praha: One Woman Press, 2006. ISBN 978-80-/6,56-51-8

Autorkou článku je Tereza Machová; foto: Freeimages.

Tereza Machová

K aromaterapii jsem přišla doslova jako slepá k houslím. Dnes je mou životní Láskou. Nedokážu si bez ní představit jediný svůj den. Jsem tady pro Vás, abych Vám ukázala, že to jde "jinak" - v souladu se sebou sama, s přírodou, šetrně a bez vedlejších účinků. Přečtěte si mé články zaměřené na mateřství a dětskou aromaterapii a budete vědět, co doma s dětmi voňavě podnikat.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: