Domácí aromaterapeutické minimum

Aneb smažme punc alternativní medicíny!

Ve své aromaterapeutické praxi se často setkávám s otázkou, jak éterické oleje správně používat? Přestože je aromaterapie známá široké veřejnosti, stále si většina společnosti spojuje esenciální oleje pouze s aromalampou a provoněním domácnosti. Přitom samotný název aroma-terapie vypovídá o tom, že se jedná o plnohodnotný způsob léčení, který navíc příjemně voní. Článek je 1. dílem seriálu.

Alternativní medicína?

Pojmenujeme-li v naší kotlině určitou metodu jako alternativní medicínu, vyznívá to stále jako hanlivé slovo. Vy snad chcete hledat nějaké alternativy? Nestačí vám naše zdravotnická péče? Ne, mně tedy ne a slovo alternativní mám ráda. Před pár lety dokonce Sisyfos (Český klub skeptiků) zveřejnil elektronickou knihu s názvem Alternativní medicína a léčitelství – Kritický pohled od Jiřího Heřta, který aromaterapii zařadil na úroveň šarlatánství. Jakmile začnete vyčnívat z davu, někdo se postará o to, abyste nevyčnívali. A tak někteří mí známí dál na bolest pojídají růžové pilulky a na vysoký tlak pro změnu bílé. Ale ne všichni, někteří si dají tu práci hledat informace, ptát se a zkoušet, zda by jim nepomohlo něco z přírodních prostředků a vhodné stravy. Např. levandule (Lavandula angustifolia) může přirozeným způsobem snižovat tlak, stojí za to ji vyzkoušet, co říkáte?

Špatnou pověst mezi lékaři získala aromaterapie možná také díky syntetickým náhražkám přírodních éterických olejů, které jsou na trhu k dostání. Tyto oleje opravdu nemají zmiňované léčivé účinky, přestože mohou příjemně vonět a navodit tak určitou atmosféru. S těmi však aromaterapie nepracuje. Proto se nejprve pojďme podívat na to, jak rozeznat éterické oleje od syntetických.

Éterický versus vonný olej

Éterický olej vzniká nejčastěji destilací rostlinného materiálu, ať už bylin, květů, kořenů, pryskyřice nebo dřev. V ČR by na lahvičkách s přírodními éterickými oleji měl být uveden latinský název rostliny, ze které byl získán, a informace o způsobu výroby, např. destilací, lisováním, extrakcí. Tím se může běžný uživatel snadno řídit. Pokud na lahvičce latinský název chybí, pravděpodobně se jedná o synteticky vyráběný olej, často označovaný jako vonný olej. Samozřejmě problematika může být mnohem složitější. Základem je však pečlivě číst etikety.

Je to jako s vínem

Není víno jako víno a není olej jako olej. Kvalita vždy závisí na podmínkách, ve kterých rostlina rostla, na péči, kterou dostala, a na technologii, kterou byla zpracována. S vínem už jsme si na rozdíly v chuti podle ročníků i vinařů zvykli, s éterickými oleji je to úplně stejné. Také můžete najít podvodníky, kteří éterické oleje ředí a upravují, ale rozdíl rozeznáte, až po delší praxi nebo s potřebným vybavením. Naštěstí určitý systém kontroly kvality éterických olejů je nastaven, doufejme tedy, že se bude správně dodržovat.

Praktické použití u vás doma

Vybavíte-li se tedy vhodnými lahvičkami s éterickými oleji, můžete začít používat aromaterapii v domácím prostředí. A nemyslím tím navození vánoční atmosféry. Intenzivní inhalace jsou krásným příkladem praktického použití éterických olejů. Předminulou zimu jsem například ležela se suchým kašlem, který dosti bolel. Stačilo kápnout na papírový kapesníček 3 kapky benzoe (Styrax tonkinensis), inhalovat a kašel se ihned zmírnil a já mohla konečně usnout. Není nad to, když se naučíte pomoci si v případě nouze sami přírodními prostředky. Výborně si můžete také ulevit masáží podbřišku při menstruačních bolestech. V těchto případech se mi osvědčily 3 kapky jasmínu (Jasminum auriculatum, pozor na kvalitu!) rozmíchané v hrsti rostlinného oleje (lisovaného za studena), šalvěje muškátové (Salvia sclarea) nebo levandule (Lavandula angustifolia). Obecně ženské potíže krásně klidní éterické oleje z květů a bylin. Naopak s koncentrací při učení, v práci nebo při řízení auta vám může pomoci rozptýlit kolem sebe pár kapek rozmarýnu (Rosmarinus officinalis), např. pomocí difuzéru. V autě můžete mít jednoduše po ruce svoji oblíbenou lahvičku a v případě potřeby z ní přímo inhalovat.

Příklad z praxe

“Krásným praktickým příkladem může být alergie mého muže, kterou se snaží zmírnit pomocí éterických olejů. Když letos jeho potíže opět po několika klidných sezónách udeřily ve vší síle, domluvili jsme se, že mu připravím přípravky, které budou reakce jeho těla zmírňovat. Sama jsem byla svědkem toho, jak sípal a nemohl pořádně dýchat po sekání naší zahrady. Kdo máte doma alergika, jistě víte, o čem mluvím. Sedla jsem si k němu a vysvětlila mu, že je potřeba inhalovat připravenou směs alespoň 5 minut v kuse. Poctivě nadechoval inhalační tyčinkou do obou nosních dírek a do pěti minut dýchal v klidu a bez sípavého efektu. Úžasné! Jednoduchá aromaterapeutická směs inspirovaná Aromahead Institute zabrala! A zvládne si ji doma vyrobit každý.” (pozn. recept najdete již brzy v připravovaném článku)

Hydroláty neboli květové vody

Oblíbeným produktem aromaterapie jsou také hydroláty, které využijete k péči o děti, citlivé osoby, zvířata a ve všech případech, kdy musíte éterické oleje dávkovat opatrně. Květové vody vznikají při destilaci éterických olejů jako tzv. zbytkový produkt. Voda, ze které se oddělí éterický olej, obsahuje éterických olejů nepatrné množství, je tedy velmi jemná, ale přitom účinná. V malých dávkách ji můžete také popíjet jako prevenci nebo si ji pro osvěžení rozprášit kolem obličeje. Hydrolát z helichrysa (Helichrysum italicum) se nám osvědčil k výplachům hnisající rány na diabetické noze. Pro děti jistě oceníte hydrolát z heřmánku římského (Anthemis nobilis), kterým můžete klidnit bolest bříška i usedavý pláč.

Příklad z praxe

Pro další příklad uvedu naší tehdy půlroční fenku, u které se objevil hnis v očích. Fence jsem nabídla různé hydroláty (květové vody), aby si sama vybrala, co by jí pomohlo. Věřím totiž, že každý z nás sám nejlépe ví a cítí, co mu v danou chvíli dokáže pomoci. Samozřejmě pokud jsme takříkajíc „při smyslech“. K mému překvapení si fenka vybrala hydrolát z chrpy (Centaurea cyanus), který je známý svými účinky na oči. Dokázala by tehdy vypít celou lahvičku, což mi můj rozum nebo mé strachy nedovolili a dávkovala jsem jí květovou vodu po částech. Za pár dní hnis zcela ustoupil. Tímto způsobem se zvířaty pracuje ve světě např. Caroline Ingraham a na základě příběhů zvířat, která se vyléčila pomocí éterických olejů, vznikají vědecké studie ověřující získané závěry. (pozn. video k tomuto tématu najdete v příspěvku: Ošetření pejska s hydroláty)

Domácí aromaterapeutické minimum v kostce

Základní produkty aromaterapie

  • Éterické oleje
  • Rostlinné oleje
  • Bylinné maceráty
  • Hydroláty (květové vody)
  • Extrakty

Způsoby získávání éterických olejů

  • Parovodní destilace (nejčastěji)
  • Lisování za studena
  • Extrakce rozpouštědly
  • Pomocí CO2
  • Enfleurage

Způsoby aplikace éterických olejů

  • Inhalace
  • Masáže
  • Koupele
  • Obklady
  • Masti
  • Kloktání
  • Vnitřní užívání

Bezpečné dávkování éterických olejů

  • Dospělí
    • lokální masáž 7-10 kapek na 10 ml rostlinného oleje
    • koupel 6-8 kapek (rozmíchat v rostlinném oleji)
    • difuzér 10-15 kapek
    • lokální inhalace 2-3 kapky
  • Těhotné ženy, starší děti, senioři ½ dávky dospělého
  • Děti do 2 let ¼ dávky dospělého

Příští měsíc nás čeká pokračování seriálu: Element ohně a ylang-ylang, to je láska, smyslnost, vášeň i radost.

Další díly seriálu:

 

casopiscervenecsrpen2016

Článek včetně praktických receptů vyšel v prázdninovém čísle Časopisu pro Kvalitní život: červenec-srpen 2016. Autorkou článku je Michaela Lusílija Makulová, odborná aromaterapeutka, Simbis. Foto: Freeimages, literatura: 1.MOJAY, Gabriel.

Pozvánka

Rádi byste se dozvěděli více? Michaela Lusílija Makulová pořádá kurzy Vůně přírody v Plzni a kurzy Aromaterapie v Praze. Aktuální termíny najdete v kalendáři akcí Simbis.

Michaela Makulová

Vnímám lidské příběhy a vplétám do nich vůně. Míchám parfémy, učím aromaterapii, inspiruji. Vystudovala jsem Institut aromaterapie v Praze. Díky své praxi jsem získala titul profesionální aromaterapeutka a mezinárodní certifikaci IFPA. Pravidelně se dále vzdělávám, aktuálně u Aromahead Institute. Jsem členka Asociace českých aromaterapeutů a akreditovaná lektorka Aromaterapie a TČM. Svět vůní je už od roku 2012 mou vášní, kterou předávám dále. Ukazuji lidem, jak vnímat rostliny skrze jejich vůni a využívat jejich účinků. Učím, jak pracovat s esenciálními oleji a vlastní myslí pro posílení zdraví a vnitřní pohodu.

Přečtěte si podobné články