7 exkluzivních rostlinných olejů na pomoc proti vráskám a unavené pleti

Marocké arganové oříšky, rudé šípky, tobolky moringového stromu, lahodné makadamiové ořechy, semínka pupalky dvouleté či jadérka granátového jablka. Všechny tyto přírodní plody mají něco společného. Ukrývají v sobě tekutý poklad. Velmi kvalitní výživné oleje s úžasnými účinky pro pleť. Těchto sedm vybraných rostlinných olejů pomáhá obzvláště pleti zralé, suché, nedostatečně vyživené nebo jinak stresované.

Každý je trochu jiný. Mají specifické účinky, barvu i vůní. Můžete je najít ve složení těch nejdražších krémů proti projevům stárnutí. Nepatří zrovna k nejlevnějším rostlinným olejům, ale vřele doporučuji zkusit, co umí. Možná se pak od značkových anti-age produktů obrátíte k čisté síle přírody v podobě za studena lisovaných olejů. Na konci článku najdete 3 recepty na regenerační oleje pro různé typy pleti.

Kde se rostlinné oleje berou a jak se získávají? Dozvíte se v prvním dílu seriálu o rostlinných olejích.

Arganový olej – Argania spinosa oil

Ořechy, z nichž se získává, jsou pochoutkou marockých koz. Pokud otevřete lahvičku s arganovým olejem, můžete zacítit typickou vůni až pach připomínající právě kozy. Nelekejte se však! Olej obsahuje vysoké množství antioxidačního vitaminu E, karoteny a skvalen.

Tradičně se lisuje za studena v jižním Maroku. V místech svého původu je po staletí používaný na zkrášlení pokožky a udržení mladistvého vzhledu. Vyhlazuje vrásky a zjemňuje pleť, udržuje její hydrataci. Dále zlepšuje stav pleti vysušené sluncem či větrem. Je vhodný i jako jemný prostředek k péči o oční okolí.

Prodává se z nepražených (vhodný spíše pro pleť) i pražených (spíše ke konzumaci) jader. V marocké kuchyni je arganový olej známou přísadou, u nás pro jeho vysokou cenu k jídlu moc využíván není. Více o arganovém oleji najdete v tomto článku.

Marocká koza na arganovém stromě
Arganové oříšky, z nich se lisuje olej

Olej ze semen granátového jablka – Punica Granatum Oil

Hustý a výživný olej s výraznou sladkou vůní, samostatně může být až trochu moc hutný, ale ve směsi například s jojobovým nebo mandlovým olejem je ideálním pomocníkem pro suchou, stárnoucí, unavenou, popraskanou pleť. Obnovuje totiž jak elasticitu, tak přirozenou hydrataci. Dobře dělá i vlasům ve vlasových olejích a zábalech, přidává se do šamponů i kondicionérů.

Granátové jablko obsahuje vzácné rostlinné hormony

Tento olej je unikátní, stejně jako plody, z nichž se získává. Jeho léčivé působení znaly všechny civilizace v oblastech, kde roste. V Číně, Indii, na Blízkém východě i ve Středomoří si cenily jeho vlastností. Díky unikátnímu komplexu látek (kyseliny, antioxidanty, rostlinné hormony) pomáhá vnitřně hlavně na potíže způsobené hormonální nerovnováhou. Návaly horka a pocení v menopauze, osteoporóza, PMS, ale i vysoký tlak, arterioskleróza, diabetes…

 

Jojobový olej – Simmondsia chinensis oil

Simondsie čínská a její plody

Simondsie čínská je stromem, který vydrží uprostřed pouště až rok bez vláhy. Velmi ceněný pleťový i tělový olej vhodný pro všechny typy pleti včetně velmi citlivé. Chemickými vlastnostmi se jedná o tekutý vosk s unikátním poměrem vysoce nenasycených mastných kyselin. Jeho životnost je poměrně delší než u ostatních rostlinných olejů. I proto je ideálním základem olejových parfémů. Přirozeně chrání před slunečním zářením (ochrana cca odpovídá UV faktoru 3).

regenerační schopnosti, dobře se vstřebává a reguluje vlhkost pokožky. Pravidelným používání pomáhá vyšší odolnosti pleti. Dobře dělá pokožce vysušené a popraskané, ekzematické. Je protizánětlivý, a tedy vhodný i pro pleť mastnou či s akné. Pokud vmasírujete několik kapek jojobového oleje do vlhkých vlasů, získají zaručenou jemnost, hebkost a přirozený lesk. Já osobně ho ráda používám místo krému na ruce, pár dobře rozetřených kapek zajistí výživu i ochrannou vrstvičku. Více o jojobovém oleji najdete v tomto článku.

Makadamiový olej – Macadamia ternifolia oil

Makadamiové ořechy

Olej se lisuje z ořechů s vysokým obsahem oleje a je pro pokožku nesmírně výživný. Jeho celkové složení je velmi blízké lidskému kožnímu mazu. Obsahuje i vzácnou kyselinu palmitoolejovou, která je zásadní pro udržení vitality pokožky na buněčné úrovni. Během menopauzy této kyseliny v pokožce rapidně ubývá, proto je makadamiový olej významným pomocníkem proti stárnutí pleti.

Podporuje hydrataci, zajišťuje regeneraci tkáně a má antioxidační účinky. Hodí se pro pleť zralou, suchou a citlivou včetně ošetření očního okolí. Velmi dobře a rychle se vstřebává a pokožku zanechává sametovou, je ideální k obohacení masážních směsí.

Moringový olej – Moringa oleifera oil

Moringový pouštní strom

Je lehčí než většina zde představovaných olejů, přesto vysoce vyživující. Kromě toho má protizánětlivé a antiseptické účinky a harmonizuje produkci kožního mazu. Hodí se i na pokožku nečistou a extrémně suchou.

V kosmetice se využívá zejména pro své antioxidační účinky při kůrách proti stárnutí. Rychle se vstřebává. Zvlhčuje, zvláčňuje, čistí a pěstí.

Někdy se vyskytuje jako behenový olej. Patří k olejům, které lidstvo využívá od nepaměti, byl známý již ve starověkém Egyptě. Než se začal používat alkohol, ředily se moringovým olejem parfémy, velmi dobře totiž vzdoruje oxidaci. Spolu s jojobovým olejem patří k nejtrvanlivějším rostlinným olejům vůbec.

Kromě oleje je dnes k dostání mnoho dalších produktů z Moringy olejodárné, například prášek s listů jako doplněk stravy nebo čaj. Více o moringovém oleji najdete v tomto článku.

Pupalkový olej – Oenothera biennis oil

Olej z pupalky je významný i jako doplněk stravy

Olej se lisuje z maličkých semínek pupalky dvouleté a má významné regenerační účinky na problematickou a poškozenou pokožku. Díky obsahu cenné kyseliny gama-linolenové účinně navrací pleti elasticitu, pomáhá při ekzémech a lupence, ošetřuje citlivou, suchou a zralou pleť.

Je účinnou regenerační složkou v mnoha kosmetických přípravcích a dobře se kombinuje s makadamiovým olejem pro dokonalou výživu zralé pleti po klimakteriu. Hodí se i na vlasy a nehty. Na mnoho potíží se s úspěchem užívá i vnitřně (PMS, hormonální nerovnováha, revmatoidní artritida). Více o pupalkovém oleji najdete v tomto článku.

Šípkový olej – Rosa rubiginosa oil

Šípkový olej obsahuje mimo jiné betakaroten, proto ta barva

 

Má výraznou oranžovo červenou barvu. Je dobré ho míchat s dalšími rostlinnými oleji, silnou účinnost si udržuje i při 10% koncentraci.

Je to výjimečný a luxusní olej hlavně pro své výborné účinky proti vráskám a jizvám, i těm starším zatvrdlým. Při pravidelném používání delší dobu se zjizvený povrch kůže výrazně vyhlazuje, chce to jen trochu trpělivosti. Zmírňuje i další projevy stárnutí a pomáhá hydrataci, Doporučuje se též na léčbu dermatitidy, akné nebo ekzémů. Více o šípkovém oleji najdete v tomto článku.

Recepty na regenerační pleťové oleje:

Pro zralou pleť:

  • ⅓ jojobového
  • ⅓ moringového
  • ⅓ oleje z granátového jablka
  • 2 kapky éterického oleje z kadidla do lahvičky 20ml s kapátkem

Pro pleť v menopauze:

  • ⅓ oleje z granátového jablka
  • ⅓ makadamiového
  • ⅓ pupalkového oleje
  • 2 kapky éterického oleje z růže nebo růžového geránia do lahvičky 20ml s kapátkem

Pro pleť s akné:

  • ⅓ pupalkového
  • ⅓ moringového
  • ⅓ jojobového oleje
  • 1 kapku bergamotu
  • 1 kapku levandule spike
  • 1 kapku šalvěje do lahvičky 20ml s kapátkem

Tip redakce: Přečtěte si o vlasových olejových kůrách od Veroniky Němcové

Zdroje a použitá literatura:

  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.
  • KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356-41-8.
  • Skripta Institutu aromaterapie – Fytoterapie.

Autorkou článku je Kateřina Polívková, aromaterapeutka, masérka. Foto: Pixabay, Wikipedia commons. Partner článku: Asociace českých aromaterapeutů.

logo-aca-kulate

Kateřina Polívková

„Skrze vůně vnímám svět. Vždy mě fascinovaly. Až jsem dospěla ke studiu a praktikování vykuřování a aromaterapie. Příroda přirozeně voní. A mě moc baví tenhle aromatický vesmír odkrývat i ostatním. Třeba prostřednictvím míchání osobních parfémů nebo na workshopech Vůně pro každý den. A neustále se učím, od života i od přírody."
Kateřina se masážím a aromaterapii intenzivně věnuje přes 4 roky. Studovala Institut aromaterapie, pravidelně se odborně dále vzdělává, setkala se s mnoha inspirujícími osobnostmi aroma světa... Vede kurzy, školení a workshopy v oblasti aromaterapie a vykuřování pro jednotlivce i firmy.
Spolupracuje například s Asociací českých aromaterapeutů, Českou asociací saunérů, blogem Kosmetika hrou.

Přečtěte si podobné články

%d bloggers like this: